Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 14

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  14:1 Ndodhi qė edhe nė Antioki ata hynė nė sinagogėn Ejudenjve dhe folėn nė mėnyrė tė tillė, sa njė turmė e madhe Judenjsh dhe Grekėsh besuan,

  14:2 Porjudenjtė qė nuk besuan i nxitėn dhe i acaruan shpirtrat e johebrenjve kundėr vėllezėrve.

  14:3 Ata, pra, qėndruan shumė kohė atje, duke folur lirisht nė Zotin, i cili jepte dėshmi fjalės sė hirit tė tij, duke lejuar qė me anė tė duarve tė tyre tė bėheshin shenja dhe mrekulli.

  14:4 Por popullsia e qytetit u nda: disa mbanin anėn e Judenjve dhe tė tjerė atė tė apostujve.

  14:5 Por kur u bė njė orvatje nga ana e johebrenjve dhe e Judenjve me krerėt e tyre pėr t`i keqtrajtuar apostujt dhe pėr t`i vrarė me gurė,

  14:6 ata e morėn vesh dhe ikėn nė qytetet e Likaonisė: nė Listra, nė Derbė dhe nė krahinėn pėrreth,

  14:7 dhe atje vazhduan tė ungjillėzonin.

  14:8 Dhe nė Listra ishte njė njeri me kėmbė tė paralizuara, qė rrinte gjithnjė ndenjur dhe nuk kishte ecur kurrė, sepse ishte sakat qė nga barku i sė ėmės.

  14:9 Ky e dėgjoi duke folur Palin, i cili nguli sytė mbi tė dhe pa se ai kishte besim pėr t`u shėruar,

  14:10 dhe tha me zė tė lartė: ``Ēohu nė kėmbė!``. Dhe ai hovi lart dhe nisi tė ecė.

  14:11 Turma, kur pa ē`kishte bėrė Pali, e ngriti zėrin duke thėnė nė gjuhėn likaonike: ``Perėnditė zbritėn ndėr ne, nė trajtė njeriu``.

  14:12 Dhe e quanin Barnabėn Jupiter, Palin Mėrkur, sepse ai fliste mė shumė.

  14:13 Atėherė prifti i Jupiterit, qė e kishte tempullin nė hyrje tė qytetit tė tyre, solli dema me kurora pranė portave dhe donte tė ofronte njė flijim bashkė me turmėn.

  14:14 Por apostujt Barnaba dhe Pal, kur dėgjuan kėtė, i grisėn rrobat e tyre dhe u turrėn nė mes tė turmės, duke thirrur e duke thėnė:

  14:15 ``O burra, pse bėni kėto gjėra? Edhe ne jemi njerėz me tė njėjtėn natyrė si ju, dhe po ju shpallim lajmin e mirė, qė ju nga kėto gjėra tė kota tė ktheheni te Perėndia e gjallė qė ka bėrė qiellin, dheun, detin dhe tė gjitha gjėrat qė janė nė ta.

  14:16 Nė brezat qė shkuan ai la qė tė gjitha kombet tė ndjekin rrugėt e tyre;

  14:17 por nuk e la veten e vet pa dėshmi, duke bėrė mirė, duke na dhėnė shira prej qiellit dhe stinė tė frytshme dhe duke i mbushur zemrat tona me ushqim dhe gėzim``.

  14:18 Duke thėnė kėto gjėra, mundėn t`i ndalin me vėshtirėsi turmat qė tė mos u bėjnė flijim.

  14:19 Por nė atė kohė erdhėn disa Judenj nga Antiokia dhe nga Ikoni; ata, mbasi ia mbushėn mendjen turmės, e gjuajtėn me gurė Palin dhe, duke menduar se kishte vdekur, e tėrhoqėn zvarrė jashtė qytetit.

  14:20 Por, kur dishepujt u mblodhėn rreth tij, ai u ngrit dhe hyri nė qytet; dhe tė nesėrmen u nis me Barnabėn pėr nė Derbė.

  14:21 Dhe, mbasi ungjillėzuan atė qytet dhe bėnė shumė dishepuj, u kthyen nė Listra, nė Ikon dhe nė Antioki,

  14:22 duke fuqizuar shpirtėrat e dishepujve dhe duke i kėshilluar qė tė ngulmojnė nė besim, dhe duke thėnė se me shumė pikėllime duhet tė hyjmė nė mbretėrinė e Perėndisė.

  14:23 Dhe mbasi caktuan pėr ta pleqtė nė ēdo kishė, u lutėn dhe agjėruan, i lanė nė dorėn e Zotit, nė tė cilin kishin besuar.

  14:24 Dhe, mbasi e pėrshkuan Pisidinė, ardhėn nė Panfili.

  14:25 Dhe, mbasi e shpallėn fjalėn nė Pergė, zbritėn nė Atali.

  14:26 Pastaj qė andej lundruan pėr nė Antioki, prej nga ishin rekomanduar nė hir tė Perėndisė pėr veprėn qė posa kishin kryer.

  14:27 Si arritėn atje, mblodhėn kishėn dhe treguan ē`gjėra tė mėdha kishte kryer Perėndia me anė tė tyre dhe si u kishte hapur johebrenjve derėn e besimit.

  14:28 Dhe qėndruan atje me dishepujt mjaft kohė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine