Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 22

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  22:1 ``Vėllezėr dhe etėr, dėgjoni ēfarė ju them tani pėr mbrojtjen time``.

  22:2 Kur dėgjuan se u fliste atyre nė gjuhėn hebraike, heshtėn edhe mė shumė. Pastaj ai tha:

  22:3 ``Nė tė vėrtetė unė jam njė Jude, lindur nė Tars tė Kilikisė dhe rritur nė kėtė qytet te kėmbėt e Gamalielit, edukuar me pėrpikėrinė e ligjit tė etėrve tanė, plot me zell pėr Perėndinė, sikurse jeni ju tė gjithė sot;

  22:4 unė kam pėrndjekur kėtė Udhė deri nė vdekje, duke lidhur dhe duke futur nė burg burra dhe gra,

  22:5 sikurse jep dėshmi pėr mua kryeprifti dhe gjithė sinedri i pleqve, prej tė cilėve mora edhe letra pėr vėllezėrit dhe shkova nė Damask pėr tė sjellė tė lidhur nė Jeruzalem ata qė ishin atje, qė tė ndėshkoheshin.

  22:6 Dhe mė ndodhi qė, kur isha duke udhėtuar dhe po i afrohesha Damaskut, aty nga mesi i ditės, papritmas njė dritė e madhe nga qielli vetėtiu rreth meje.

  22:7 Dhe unė rashė pėrdhe dhe dėgjova njė zė qė po mė thoshte: "Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?".

  22:8 Dhe unė u pėrgjigja: "Kush je ti, o Zot?" Edhe ai mė tha: "Unė jam Jezus Nazareasi, tė cilin ti e pėrndjek".

  22:9 Edhe ata qė ishin me mua e panė dritėn dhe u trembėn, por nuk dėgjuan zėrin e atij qė mė fliste.

  22:10 Unė thashė: "O Zot, ē`duhet tė bėj?". Zoti mė tha: "Ēohu dhe shko nė Damask! Atje do tė tė thuhet ēfarė tė ėshtė urdhėruar tė bėsh".

  22:11 Dhe, mbasi unė nuk shihja asgjė pėr shkak tė shkėlqimit tė asaj drite, mė morėn pėr dore ata qė ishin me mua; dhe hyra nė Damask.

  22:12 Dhe njėfarė Anania, njeri i perėndishėm sipas ligjit, pėr tė cilin jepnin dėshmi tė gjithė Judenjtė qė banonin aty,

  22:13 erdhi tek unė, dhe duke qėndruar pranė meje, tha: "O vėlla Saul, shiko pėrsėri!". Dhe nė atė ēast unė fitova pėrsėri dritėn e syve dhe e shikova.

  22:14 Pastaj vazhdoi: "Perėndia i etėrve tanė tė ka paracaktuar tė njohėsh vullnetin e tij, ta shohėsh tė Drejtin dhe tė dėgjosh njė zė nga goja e tij.

  22:15 Sepse ti duhet tė dėshmosh pėr tė tek tė gjithė njerėzit pėr ato qė ke parė dhe ke dėgjuar.

  22:16 Dhe tani ē`pret? Ēohu dhe ji i pagėzuar dhe i larė nga mėkatet e tua, duke thirrur emrin e Zotit".

  22:17 Dhe ndodhi qė, kur u ktheva nė Jeruzalem dhe isha duke u lutur nė tempull, u rrėmbeva nė ekstazė,

  22:18 dhe pashė Zotin qė mė thoshte: "Nxito dhe dil shpejt nga Jeruzalemi, sepse ata nuk do ta pranojnė dėshminė tėnde pėr mua".

  22:19 Atėherė unė thashė: "O Zot, ata e dinė vetė se unė burgosja dhe rrihja nga njė sinagogė te tjetra ata qė besonin nė ty;

  22:20 kur u derdh gjaku i Stefanit, dėshmorit tėnd, edhe unė isha i pranishėm, e miratoja vdekjen e tij dhe ruaja rrobat e atyre qė e vrisnin.

  22:21 Por ai mė tha: "Shko, sepse unė do tė tė dėrgoj larg midis johebrenjve"``.

  22:22 Ata e dėgjuan deri nė kėtė pikė; pastaj ngritėn zėrin duke thėnė: ``Hiqe nga bota njė njeri tė tillė, sepse nuk ėshtė i denjė tė rrojė!``.

  22:23 Duke qenė se ata bėrtisnin, duke i flakur rrobat e duke ngritur pluhurin nė erė,

  22:24 kryemijėsi urdhėroi ta ēonin Palin nė fortesė, duke urdhėruar qė ta marrin nė pyetje duke e rrahur me kamxhik, qė tė merrej vesh pėr ēfarė arsye ata bėrtisnin kėshtu kundėr tij.

  22:25 Por, kur e shtrinė, tė lidhur me rripa, Pali i tha centurionit qė ishte aty: ``A ėshtė e ligjshme pėr ju tė rrihni me kamxhik njė qytetar romak, ende tė pagjykuar?``.

  22:26 Kur e dėgjoi, centurioni shkoi e i tregoi kryemijėsit duke thėnė: ``Ēfarė do tė bėsh? Ky njeri ėshtė njė qytetar romak!``.

  22:27 Atėherė kryemijėsi shkoi te Pali dhe e pyeti: ``Mė thuaj, a je njė qytetar romak?``. Ai tha: ``Po, jam!``.

  22:28 Kryemijėsi u pėrgjigj: ``Unė e kam fituar kėtė qytetėri me njė shumė tė madhe``. Pali tha: ``Kurse unė e kam qysh prej lindjes!``.

  22:29 Menjėherė ata qė duhet ta merrnin nė pyetje u larguan prej tij; dhe vetė kryemijėsi, kur mori vesh se ai ishte qytetar romak, pati frikė qė e kishte lidhur.

  22:30 Tė nesėrmen, duke dashur tė marrė vesh me saktėsi pėrse ishte akuzuar nga Judenjtė, e zgjidhi nga prangat dhe urdhėroi krerėt e priftėrinjve dhe gjithė sinedrin tė vinin. Pastaj, si e sollėn poshtė Palin, e nxori pėrpara tyre.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine