Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 7

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  7:1 Atėherė kryeprifti i tha: ``A janė kėto gjėra pikėrisht kėshtu?``.

  7:2 Ai tha: ``Vėllezėr dhe etėr, dėgjoni. Perėndia i lavdisė iu shfaq Abrahamit, atit tonė, kur ai ishte nė Mesopotami, pėrpara se tė banonte nė Haran,

  7:3 dhe i tha: "Dil prej vendit tėnd e prej farefisit tėnd dhe shko nė vendin qė unė do tė tė tregoj".

  7:4 Atėherė ai doli nga vendi i Kaldeasve dhe banoi nė Haran; prej andej, mbasi i vdiq i ati, Perėndia e bėri tė vijė nė kėtė vend, ku banoni ju tani.

  7:5 Ai nuk i dha kurrfarė trashėgimie, as edhe vend pėr tė vėnė njė kėmbė. Por i premtoi t`ia japė pėr pronė atij dhe pasardhėsve tė tij, pas tij, kur ai ende s`kishte asnjė fėmijė.

  7:6 Dhe Perėndia foli kėshtu: "Pasardhėsit e tij do tė banonin si tė huaj nė njė vend tė huaj, dhe atje do tė mbaheshin nė skllavėri dhe do tė tė keqtrajtoheshin pėr katėrqind vjet.

  7:7 Por Perėndia shtoi: "Unė do ta gjykoj atė komb tė cilit ata do t`i shėrbejnė; dhe pas kėsaj ata do tė dalin dhe do tė mė shėrbejnė nė kėtė vend".

  7:8 Pastaj i dha atij besėlidhjen e rrethprerjes. Dhe kėshtu Abrahamit i lindi Isaku dhe e rrethpreu tė tetėn ditė; Isakut i lindi Jakobi, dhe Jakobit dymbėdhjetė patriarkė.

  7:9 Patriarkėt, duke pasur smirė Jozefin, e shitėn nė Egjipt, por Perėndia ishte me tė;

  7:10 dhe e shpėtoi nga tė gjitha mundimet e tij dhe i dha hir e urtėsi para Faraonit, mbretit tė Egjiptit, i cili e caktoi guvernator tė Egjiptit dhe tė mbarė shtėpisė sė tij.

  7:11 Por ra njė zi buke dhe u bė njė shtrėngesė nė gjithė vendin e Egjiptit dhe tė Kanaanit, dhe etėrit tanė nuk gjenin ushqime.

  7:12 Por Jakobi dėgjoi se nė Egjipt kishte grurė, dhe dėrgoi atje herėn e parė etėrit tanė.

  7:13 Herėn e dytė Jozefi u tregoi qė ta njihnin vėllezėrit e tij dhe Faraonit iu njoftua farefisnia e Jozefit.

  7:14 Atėherė Jozefi dėrgoi ta thėrresin atin e vet Jakobin dhe gjithė farefisin e vet, gjithsej shtatėdhjetė e pesė veta.

  7:15 Jakobi zbriti nė Egjipt, ku vdiq ai dhe etėrit tanė.

  7:16 Ata pastaj i mbartėn nė Sikem dhe i varrosėn nė varrin qė Abrahami pati blerė me argjend nga bijtė e Emorit, ati i Sikemit.

  7:17 Por, ndėrsa po afrohej koha e premtimit qė Perėndia i ishte betuar Abrahamit, populli u shtua dhe u shumua nė Egjipt,

  7:18 derisa doli nė Egjipt njė mbret tjetėr qė nuk e kishte njohur Jozefin.

  7:19 Ky, duke vepruar me ligėsi kundėr skotės sonė, i keqtrajtoi etėrit tanė deri sa t`i ekspozojnė foshnjat e tyre, qė tė mos mbeteshin gjallė.

  7:20 Nė atė kohė lindi Moisiu, dhe ishte i bukur nė sytė e Perėndisė; ai u ushqye pėr tre muaj nė shtėpinė e tė atit.

  7:21 Dhe kur u ekspozua, e mori e bija e faraonit dhe e rriti si birin e vet.

  7:22 Kėshtu Moisiu u arsimua me gjithė diturinė e Egjiptasve dhe ishte i pushtetshėm nė fjalė e nė vepra.

  7:23 Po kur arriti nė moshėn dyzet vjeēare, i erdhi nė zemėr tė shkojė e tė vizitojė vė-llezėrit e tij: bijtė e Izraelit.

  7:24 Kur pa se dikujt po i bėhej njė padrejtėsi, e mbrojti dhe ia mori hakun tė shtypurit, duke vrarė Egjiptasin.

  7:25 Dhe ai mendonte se vėllezėrit e tij do ta kuptonin se Perėndia do t`u jepte ēlirimin me anė tė tij, por ata nuk e kuptuan.

  7:26 Tė nesėrmen ai u duk nė mes tyre, ndėrsa po ziheshin dhe i kėshilloi pėr paqe, duke thėnė: "O burra, ju jeni vėllezėr, pse ia bėni me tė padrejtė njėri-tjetrit?".

  7:27 Por ai qė ia bėnte me tė padrejtė fqinjit tė vete shtyu, duke thėnė: "Kush tė ka vėnė ty tė parė dhe gjykatės mbi ne?

  7:28 Don tė mė vrasėsh mua, ashtu si vrare dje Egjiptasin?".

  7:29 Pėr shkak tė kėtyre fjalėve Moisiu iku dhe banoi si i huaj nė vendin e Madianit, ku i lindėn dy bij.

  7:30 Si kaluan dyzet vjet, engjėlli i Zotit iu shfaq nė shkretėtirėn e malit Sinai, nė flakėn e zjarrit tė njė ferrishteje.

  7:31 Kur e pa, Moisiu mbeti i habitur nga sa shihte; dhe, kur po afrohej pėr tė vėrejtur, dėgjoi zėrin e Zotit,

  7:32 qė thoshte: "Unė jam Perėndia e etėrve tė tu, Perėndia e Abrahamit, Perėndia e Isakut dhe Perėndia e Jakobit". Por Moisiu, qė dridhej i tėri, nuk guxonte tė shikonte.

  7:33 Atėherė Perėndia i tha: "Hiqi sandalet nga kėmbėt e tua, sepse vendi ku ti po qėndron ėshtė tokė e shenjtė.

  7:34 Unė e kam parė qartė pikėllimin e popullit tim nė Egjipt dhe i dėgjova psherėtimat e tyre, dhe kam zbritur pėr t`i ēliruar; tani, pra, eja, unė do tė tė dėrgoj nė Egjipt!".

  7:35 Atė Moisiun qė e kishin refuzuar, duke thėnė: "Kush tė vuri ty tė parė dhe gjykatės?", po atė u dėrgoi Perėndia si kryetar dhe ēlirues me anė tė engjėllit qė i ishte shfaqur nė ferrishte.

  7:36 Ai i nxori jashtė, duke kryer shenja e mrekulli nė vendin e Egjiptit, nė Detin e Kuq dhe nė shkretirė pėr dyzet vjet.

  7:37 Ky ėshtė ai Moisi qė u tha bijve tė Izraelit: "Zoti, Perėndia juaj do tė nxjerrė pėr ju, nga mesi i vėllezėrve tuaj, njė profet si mua. Dėgjojeni!".

  7:38 Ky ėshtė ai qė nė kuvend, nė shkretėtirė, ishte me engjėllin qė i fliste mbi malin Sinai dhe me etėrit tanė; dhe mori fjalėt e jetės pėr tė na e pėrēuar neve.

  7:39 Etėrit tanė nuk deshėn t`i binden atij; madje e hodhėn poshtė dhe me zemrat e tyre u kthyen nga Egjipti,

  7:40 duke i thėnė Aaronit: "Na bėj disa perėndi qė tė na prijnė, sepse nuk dimė ē`i ka ndodhur kėtij Moisiu qė na nxori nga vendi i Egjiptit".

  7:41 Dhe nė ato ditė ata bėnė njė viē, i ofruan flijim idhullit dhe u gėzuan me veprėn e duarve tė tyre.

  7:42 Atėherė Perėndia u tėrhoq dhe i la t`i shėrbejnė ushtrisė sė qiellit, ashtu siē ėshtė shkruar nė librin e profetėve: "O shtėpi e Izraelit, a mė keni kushtuar flijime dhe olokauste pėr dyzet vjet nė shkretėtirė?

  7:43 Apo mė shumė mbartėt ēadrėn e Molokut dhe yllin e perėndisė suaj Remfan, imaxhe qė i bėtė vetė pėr t`i adhuruar; pėr kėtė arsye unė do t`ju shpėrngul pėrtej Babilonisė".

  7:44 Etėrit tuaj nė shkretėtirė kishin tabernakullin e dėshmisė, ashtu siē kishte urdhėruar ai qė i pati thėnė Moisiut ta bėjė sipas modelit qė kishte parė.

  7:45 Dhe etėrit tanė, pasi e morėn, e mbartėn me Jozueun nė vendin qė e kishin pushtuar johebrenjtė, tė cilėt Perėndia i dėboi para etėrve tanė; dhe aty qėndroi deri nė ditėt e Davidit,

  7:46 i cili gjeti hir pėrpara Perėndisė dhe kėrkoi tė mund tė gjente njė banesė pėr Perėndinė e Jakobit.

  7:47 Por qe Salomoni ai qė ia ndėrtoi njė shtėpi.

  7:48 Por Shumė i Larti nuk banon nė tempuj tė ndėrtuar nga dora e njeriut, sikurse thotė profeti:

  7:49 ``Qielli ėshtė froni im dhe toka stoli i kėmbėve tė mia; ēfarė shtėpie do tė mė ndėrtonit ju, thotė Zoti, ose cili do tė qe vendi i pushimit tim?

  7:50 A nuk i bėri tė gjitha kėto gjėra dora ime?``.

  7:51 O njerėz qafėfortė dhe me zemėr e veshė tė parrethprerė, ju gjithnjė e kundėrshtoni Frymėn e Shenjtė; ashtu siē bėnin etėrit tuaj, ashtu bėni edhe ju.

  7:52 Cilin nga profetėt nuk e pėrndoqėn etėrit tuaj? Ata vranė edhe ata qė paralajmeronin ardhjen e tė Drejtit, pėr tė cilin tani ju jeni bėrė tradhtarė dhe vrasės;

  7:53 ju, qė e morėt ligjin tė shpallur nga engjėjt dhe nuk e keni respektuar!``.

  7:54 Kur i dėgjuan kėto fjalė, ata thereshin nė zemėr tė tyre dhe kėrcėllonin dhėmbėt kundėr tij.

  7:55 Por ai, mbushur me Frymė tė Shenjtė, i nguli sytė nga qielli, pa lavdinė e Perėndisė dhe Jezusin qė rrinte nė kėmbė nė tė djathtėn e Perėndisė,

  7:56 dhe tha: ``Ja, unė po shoh qiejt e hapur dhe Birin e njeriut qė rri nė kėmbė nė tė djathtėn e Perėndisė``.

  7:57 Por ata, duke lėshuar britma tė forta, i zunė veshėt dhe tė gjithė tok u sulėn mbi tė;

  7:58 dhe, si e nxorėn jashtė qytetit, e vranė me gurė. Dėshmitarėt i vunė rrobat e tyre te kėmbėt e njė djaloshi, tė quajtur Saul.

  7:59 Kėshtu e vranė me gurė Stefanin, qė i thėrriste Jezusit dhe thoshte: ``O Zoti Jezus, pranoje frymėn time!``.

  7:60 Atėherė ra nė gjunjė dhe bėrtiti me zė tė lartė: ``O Zot, mos ua ngarko atyre kėtė mėkat!``. Dhe, si tha kėtė, fjeti.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine