Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EXODUS 26

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  26:1 "Do tė bėsh pastaj tabernakullin me dhjetė pėlhura prej liri tė hollė tė pėrdredhur, me fije ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, sė bashku me kerubinė tė punuar artistikisht.

  26:2 Gjatėsia e ēdo pėlhure do tė jetė njėzet e tetė kubitė dhe gjerėsia e ēdo pėlhure katėr kubitė; tė gjitha pėlhurat do tė kenė po atė masė.

  26:3 Pesė pėlhura do tė bashkohen midis tyre dhe pesė pėlhurat e tjera do tė bashkohen gjithashtu midis tyre.

  26:4 Do tė bėsh sythe ngjyrė vjollce mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė; tė njėjtėn gjė do tė bėsh nė buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė.

  26:5 Do tė bėsh pesėdhjetė sythe mbi pėlhurėn e parė dhe pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme: kėto sythe do tė korrespondojnė me njėri-tjetrin.

  26:6 Dhe do tė bėsh pesėdhjetė kapėse ari dhe do t`i bashkosh pėlhurat njėra me tjetrėn me anė tė kapėseve, nė mėnyrė qė tabernakulli tė formojė njė tė tėrė.

  26:7 Do tė bėsh gjithashtu pėlhurė me lesh dhie, qė tė shėrbejnė si ēadėr mbi tabernakullin: do tė bėsh njėmbėdhjetė pėlhura tė tilla.

  26:8 Gjatėsia e ēdo pėlhure do tė jetė tridhjetė kubitė dhe gjerėsia e ēdo pėlhure katėr kubitė; tė njėmbėdhjetė pėlhurat do tė kenė tė gjitha po atė masė.

  26:9 Do tė bashkosh pesė pėlhurat midis tyre, dhe gjashtė tė tjerat midis tyre; do ta ripalosėsh mbi vetveten pėlhurėn e gjashtė nė pjesėn e pėrparme tė ēadrės.

  26:10 Do tė bėsh gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė dhe pesėdhjetė sythe nė buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė tė pėlhurave.

  26:11 Do tė bėsh edhe pesėdhjetė kapėse prej bronzi dhe do t`i futėsh kapėset nė sythet, duke e bashkuar kėshtu ēadrėn nė mėnyrė qė tė formojnė njė tė tėrė.

  26:12 Nga pjesa qė tepron nga pėlhurat e ēadrės, gjysma e pėlhurės sė tepėrt do tė bjerė mbi pjesėn e poshtme tė tabernakullit;

  26:13 dhe kubiti nga njė anė dhe kubiti nga ana tjetėr qė janė tė tepėrt nė gjatėsinė e pėlhurave tė ēadrės, do tė bien mbi tė dy anėt e tabernakullit, njėri nga njė krah dhe tjetri nė krahun tjetėr pėr ta mbuluar atė.

  26:14 Do tė bėsh gjithashtu njė mbulesė pėr ēadrėn me lėkura dashi tė ngjyrosura nė tė kuq, dhe mbi kėtė njė tjetėr mbulesė me lėkura baldose.

  26:15 Do tė bėsh pėr tabernakullin disa dėrrasa prej druri tė akacies, tė vendosura mė kėmbė.

  26:16 Gjatėsia e njė dėrrase do tė jetė dhjetė kubitė dhe gjerėsia e saj njė kubitė e gjysėm.

  26:17 Ēdo dėrrasė do tė ketė dy kllapa pėr tė bashkuar njė dėrrasė me tjetrėn; kėshtu do tė veprosh pėr tė gjitha dėrrasat e tabernakullit.

  26:18 Do tė bėsh kėshtu dėrrasat e tabernakullit, njėzet dėrrasa pėr anėn jugore.

  26:19 Do tė vėsh dyzet baza argjendi poshtė njėzet dėrrasave: dy baza poshtė secilės dėrrasė pėr tė dy kllapat e veta.

  26:20 Do tė bėsh edhe njėzet dėrrasa pėr krahun e dytė tė tabernakullit, pėr anėn e tij veriore,

  26:21 dhe dyzet bazat e tyre prej argjendi, dy baza nėn ēdo dėrrasė.

  26:22 Pėr krahun e pasmė tė tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit, do tė bėsh gjashtė dėrrasa.

  26:23 Do tė bėsh edhe dy dėrrasa pėr tė dy qoshet e pasme tė tabernakullit.

  26:24 Ato do tė ēiftėzohen poshtė dhe do tė bashkohen lart me njė unazė. Kėshtu ka pėr tė ndodhur me tė dyja dėrrasat, qė ndodhen nė tė dy qoshet.

  26:25 Do tė ketė, pra, tetė dėrrasa me bazat e tyre prej argjendi: gjashtėmbėdhjetė baza, dy baza poshtė ēdo dėrrase.

  26:26 Do tė bėsh edhe disa traversa prej druri tė akacies: pesė pėr dėrrasat e njėrės anė tė tabernakullit,

  26:27 pesė traversa pėr dėrrasat e anės tjetėr tė tabernakullit dhe pesė traversa pėr dėrrasat e pjesės sė pasme tė tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit.

  26:28 Traversa qėndrore, nė mes tė dėrrasave, do tė kalojė nga njėra anė nė tjetrėn.

  26:29 Do t`i veshėsh me ar dėrrasat dhe do t`i bėsh prej ari unazat e tyre nėpėr tė cilat do tė kalojnė traversat, dhe do t`i veshėsh me ar traversat.

  26:30 Do ta ngresh tabernakullin me trajtėn e pėrpiktė qė t`u tregua nė mal.

  26:31 Do tė bėsh njė vel me fije nė ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe me li tė hollė dhe tė pėrdredhur, tė stolisur me kerubinė tė punuar artistikisht,

  26:32 dhe do ta varėsh nė katėr shtylla prej akacieje tė veshura me ar, me grremēat e tyre tė arta tė vėna mbi baza argjendi.

  26:33 Do ta varėsh velin nė kapėset; dhe aty, nė anėn e brendshme tė velit, do tė futėsh arkėn e dėshmisė; veli do t`ju shėrbejė si ndarės midis vendit tė shenjtė dhe vendit shumė tė shenjtė.

  26:34 Pastaj do ta vėsh pajtuesin mbi arkėn e dėshmisė nė vendin shumė tė shenjtė.

  26:35 Jashtė velit do tė vėsh pėrkundrazi tryezėn, ndėrsa shandani do tė shkojė pėrballė tryezės nė krahun jugor tė tabernakullit, dhe do ta vendosėsh tryezėn nė krahun verior.

  26:36 Do tė bėsh gjithashtu pėr hyrjen e ēadrės njė perde me fije nė ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe prej liri tė pėrdredhur, puna e njė qėndistari.

  26:37 Do tė bėsh gjithashtu pesė shtylla akacieje pėr perden dhe do t`i veshėsh me ar; grremēat e tyre do tė jenė prej ari dhe do tė shkrish pėr to pesė baza prej bronzi".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine