Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EXODUS 28

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  28:1 "Pastaj afro pranė vetes sate Aaronin, tėt vėlla, dhe bijtė e tij sė bashku me tė, nga gjiri i bijve tė Izraelit, qė tė mė shėrbejnė mua si prift; e kam fjalėn pėr Aaronin, Nadabin, Eleazarin dhe Ithamarin, bij tė Aaronit.

  28:2 Dhe do t`i bėsh Aaronit, vėllait tėnd, rroba tė shenjta, pėr t`i dhėnė nder e hijeshi.

  28:3 Do tė flasėsh me tė gjithė personat e aftė, qė i kam mbushur me frymėn e diturisė, dhe ata t`i bėjnė rrobat e Aaronit pėr ta shenjtėruar, me qėllim qė tė mė shėrbejnė mua si prift.

  28:4 Dhe kėto janė rrobat qė do tė bėjnė: njė pektoral, njė efod, njė mantel, njė tunikė e thurur me shtiza, njė ēallmė dhe njė brez. Do tė bėjnė, pra, rroba tė shenjta pėr Aaronin, vėllanė tėnd dhe pėr bijtė e tij, me qėllim qė tė mė shėrbejnė mua si prift;

  28:5 ata do tė pėrdorin ar dhe fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe li tė hollė.

  28:6 Do ta bėsh efodin me ar dhe fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, tė kuqe flakė si dhe me fill liri tė hollė dhe tė pėrdredhur, tė punuar artistikisht.

  28:7 Nė dy skajet e tij do tė ketė tė lidhura dy supore, me qėllim qė tė mbahet si njė e tėrė.

  28:8 Brezi i punuar artistikisht, qė ndodhet mbi efodin, do tė ketė po atė punė tė efodit: prej ari dhe me fije ngjyrė vjollce, tė purpurt, me flakė tė kuqe dhe prej liri tė hollė tė pėrdredhur.

  28:9 Pastaj do tė marrėsh dy gurė oniksi dhe do tė gdhendėsh mbi ta emrat e bijve tė Izraelit:

  28:10 gjashtė nga emrat e tyre mbi njė gur dhe gjashtė emrat e tjerė mbi gurin tjetėr, sipas radhės sė tyre tė lindjes.

  28:11 Do tė gdhendėsh mbi kėta gurė emrat e bijve tė Izraelit ashtu siē bėn prerėsi i gurit nė gdhendjen e njė vule; do t`i futėsh nė rrathė ari.

  28:12 Do t`i vėsh tė dy gurėt mbi supet e efodit, si gurė kujtimore pėr bijtė e Izraelit; dhe Aaroni do t`i ēojė emrat e tyre si njė kujtim para Zotit mbi dy shtyllat e tij.

  28:13 Do tė bėsh gjithashtu rrathė ari

  28:14 dhe dy zinxhirė prej ari safi, tė thurur si njė litar, dhe do tė vėsh nė rrathėt zinxhirėt e thurur nė kėtė mėnyrė.

  28:15 Do tė bėsh gjithashtu pektoralin e gjykimit, tė punuar nė mėnyrė artistike; do ta bėsh punėn si pėr efodin: prej ari, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, si dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.

  28:16 Do tė jetė katror dhe i palosur mė dysh; do tė jetė njė pėllėmbė i gjatė dhe njė pėllėmbė i gjerė.

  28:17 Dhe do tė ngallmosh katėr radhė gurėsh: nė radhėn e parė njė sardonio, njė topaz dhe njė smerald;

  28:18 nė radhėn e dytė: njė bruz, njė safir dhe njė diamant;

  28:19 nė radhėn e tretė: njė hiacint, njė agat dhe njė ametist;

  28:20 nė radhėn e katėrt: njė grisolist, njė oniks dhe njė diaspėr. Kėta gurė do tė ngallmohen nė rrathėt e tyre tė artė.

  28:21 Dhe gurėt do t`u korrespondojnė emrave tė bijve tė Izraelit: dymbėdhjetė, simbas emrave tė tyre, tė gdhendur si vula, secila me emrin e fiseve tė Izraelit.

  28:22 Do tė bėsh gjithashtu mbi pektoral zinxhirė tė vegjėl prej ari safi tė thurur si kordonė.

  28:23 Pastaj do tė bėsh mbi pektoral dyj unaza prej ari, dhe do t`i vėsh tė dy unazat nė dy skajet e pektoralit.

  28:24 Pastaj do t`i fiksosh dy kordonat prej ari nė dy unazat nė skajet e pektoralit;

  28:25 dhe dy majat e tjera tė dy kordonėve do t`i lidhėsh me tė dy rrathėt dhe do t`i vendosėsh mbi dy supet e efodit, nga pėrpara.

  28:26 Do tė bėsh edhe dy unaza ari dhe do t`i vendosėsh nė dy skajet e pektoralit, mbi palėn e tij, qė ndodhet nė pjesėn e brendshme tė efodit.

  28:27 Do tė bėsh dy unaza tė tjera ari dhe do t`i vendosėsh mbi tė dy supet e efodit poshtė, nė pjesėn e pėrparme pranė pikės sė bashkimit, mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit.

  28:28 Dhe pektorali do tė fiksohet me anė tė dy unazave tė tij nė unazat e efodit me njė kordon ngjyrė vjollce, nė mėnyrė qė pektorali tė ndodhet mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit dhe tė mos shkėputet dot prej kėtij tė fundit.

  28:29 Kėshtu Aaroni do t`i ēojė emrat e bijve tė Izraelit tė skalitur nė pektoralin e gjykimit, mbi zemrėn e tij, kur do tė hyjė nė shenjtėrore, nė kujtim tė pėrjetshėm pėrpara Zotit.

  28:30 Do tė vėsh mbi pektoralin e gjykimit Urim-in dhe Thumim-in; dhe do tė jenė mbi zemrėn e Aaronit kur tė paraqitet pėrpara Zotit. Kėshtu Aaroni do tė ēojė gjykimin e bijve tė Izraelit mbi zemrėn e tij para Zotit, vazhdimisht.

  28:31 Do tė bėsh edhe mantelin e efodit, krejt nė ngjyrė vjollce.

  28:32 Nė mes tė tij do tė ketė njė hapje pėr tė kaluar kokėn; rreth e qark kėsaj hapjeje do tė ketė njė buzė prej stofi tė punuar, si hapja e njė parzmoreje, me qėllim qė tė mos shqyhet.

  28:33 Rreth e qark kėsaj buze tė mantelit do tė bėsh disa shegė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe rreth tyre, zile ari;

  28:34 njė zile ari dhe njė shegė, njė zile ari dhe njė shegė, rreth e qark, mbi buzėn e mantelit.

  28:35 Aaroni do ta pėrdorė pėr tė kryer shėrbimin; dhe tingulli i saj do tė dėgjohet kur tė hyjė nė vendin e shenjtė pėrpara Zotit dhe kur tė dalė andej, me qėllim qė ai tė mos vdesė.

  28:36 Do tė bėsh edhe njė pllakė prej ari safi dhe mbi tė do tė gdhendėsh, ashtu siē bėhet mbi njė vulė, fjalėt: SHENJTÉRI ZOTIT.

  28:37 Do t`i lidhėsh asaj njė rrip ngjyrė vjollce, pėr ta bashkuar me ēallmėn; ajo duhet tė ndodhet nė pjesėn e pėrparme tė ēallmės.

  28:38 Kėshtu do tė qėndrojnė mbi ballin e Aaronit, dhe Aaroni do tė mbajė fajin tė shoqėruar me gjėrat e shenjta tė paraqitura nga bijtė e Izraelit, nė ēdo lloj ofertash tė shenjta; ajo do tė rrijė vazhdimisht mbi ballin e tij, nė mėnyrė qė ato tė jenė tė mirėpritura nga Zoti.

  28:39 Do tė endėsh gjithashtu tunikėn prej liri tė hollė, tė punuar me shtiza; do tė bėsh njė ēallmė prej liri tė hollė dhe njė brez, njė punė qėndistari.

  28:40 Pėr bijtė e Aaronit do tė bėsh disa tunika, breza dhe mbulesa koke, me qėllim qė t`u japėsh atyre nder dhe hijeshi.

  28:41 Me ato do tė veshėsh mė vonė vėllanė tėnd Aaronin dhe bijtė e tij bashkė me tė; ti do t`i vajosėsh, do t`i shugurosh dhe do t`i shenjtėrosh, qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj.

  28:42 Do t`u bėsh gjithashtu disa pantallona prej liri pėr tė mbuluar lakuriqėsinė e tyre; ato do tė shkojnė nga ijėt deri te kofshėt.

  28:43 Aaroni dhe bijtė e tij do t`i veshin kur tė hyjnė nė ēadrėn e mbledhjeve, ose kur t`i afrohen altarit pėr tė bėrė shėrbimin nė vendin e shenjtė, me qėllim qė mos bėhen fajtorė dhe tė mos vdesin. Ky ėshtė njė statut i pėrjetshėm pėr tė dhe pėr trashėgimtarėt e tij".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine