Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - HEBREWS 9

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  9:1 Pas velit tė dytė ishte tabernakulli, i quajtur "Vendi shumė i shenjtė" (Shenjtėrorja e Shenjtėrorėve),

  9:2 qė pėrmbante njė tymtore prej ari edhe arkėn e Besėlidhjes, tė mbuluar nga tė gjitha anėt me ar, nė tė cilėn ishte njė enė e artė me manė, shkopi i Aaronit qė kishte buluar dhe rrasat e Besėlidhjes.

  9:3 Edhe sipėr asaj ishin kerubinėt e lavdisė qė i bėnin hije pajtuesit; pėr kėto ne nuk do tė flasim me hollėsi tani.

  9:4 Duke qenė tė vendosura kėshtu kėto gjėra, priftėrinjtė hynin vazhdimisht nė tabernakulli i parė pėr tė kryer shėrbesėn hyjnore;

  9:5 por nė tė dytin hynte vetėm kryeprifti njė herė nė vit, jo pa gjak, tė cilin e ofronte pėr veten e tij dhe pėr mėkatet e popu-llit tė kryera nė padije.

  9:6 Nė kėtė mėnyrė Fryma e Shenjtė donte tė tregonte se udha e shenjtėrores ende nuk ishte shfaqur, mbasi ende po qėndronte tabernakulli i parė,

  9:7 i cili ėshtė njė shėmbėlltyrė pėr kohėn e tanishme; dhe donte tė tregonte se dhuratat dhe flijmet qė jepeshin nuk mund ta bėnin tė pėrsosur nė ndėrgjegje atė qė e kryente shėrbesėn hyjnore,

  9:8 sepse kishte tė bėnte vetėm me ushqime, pije, larje tė ndryshme, urdhėrime mishi, tė imponuara deri nė kohėn e ndryshimit.

  9:9 Por Krishti, qė erdhi si kryeprift i tė mirave qė do tė vijnė nė tė ardhmen, duke kaluar nėpėr njė tabernakull mė tė madh e mė tė pėrkryer, qė s`ėshtė bėrė me dorė, pra, qė nuk ėshtė e kėsaj krijese,

  9:10 hyri njė herė e pėrgjithmonė nė shenjtėrore, jo me gjakun e cjepve dhe tė viēave, por me gjakun e vet, dhe fitoi njė shpėtim tė amshuar.

  9:11 Sepse, nė qoftė se gjaku i demave dhe i cjepve dhe hiri i njė mėshqerre i spėrkatur mbi tė ndoturit, i shenjtėron, duke i pastruar nė mish,

  9:12 aq mė shumė gjaku i Krishtit, i cili me anė tė Frymės sė Shenjtė e dha veten e tij tė papėrlyer nga asnjė faj ndaj Perėndisė, do ta pastrojė ndėrgjegjen tuaj nga veprat e vdekura pėr t`i shėrbyer Perėndisė sė gjallė!

  9:13 Pėr kėtė arsye ai ėshtė ndėrmjetėsi i Besėlidhjes sė re qė, me anė tė vdekjes qė u bė pėr shpėrblimin e shkeljeve qė u kryen gjatė Besėlidhjes sė parė, tė thirrurit tė marrin premtimin e trashėgimisė sė amshuar.

  9:14 Sepse atje ku ka njė testament do tė ketė me doemos edhe vdekjen e trashėgimlėnėsit.

  9:15 Sepse testamenti ėshtė i vlefshėm vetėm pas vdekjes, sepse nuk ka kurrfarė fuqie deri sa trashėgimlėnėsi ende rron.

  9:16 Prandaj edhe Besėlidhja e parė nuk u vėrtetua pa gjak.

  9:17 Sepse kur iu shpallėn tė gjitha urdhėrimet sipas ligjit gjithė popullit nga Moisiu, ky mori gjakun e viēave, tė cjepve, bashkė me ujė, lesh tė kuq dhe hisop, e spėrkati librin dhe gjithė popullin,

  9:18 duke thėnė: ``Ky ėshtė gjaku i Besėlidhjes qė Perėndia urdhėroi pėr ju``.

  9:19 Gjithashtu ai me atė gjak spėrkati edhe tabernakullin dhe tė gjitha orenditė e shėrbesės hyjnore.

  9:20 Dhe sipas ligjit, gati tė gjitha gjėrat pastrohen me anė tė gjakut; dhe pa derdhur gjak nuk ka ndjesė.

  9:21 Ishte, pra, e nevojshme qė format e gjėrave qiellore tė pastroheshin me kėto gjėra; por vetė gjerat qiellore me flijime mė tė mira se kėto.

  9:22 Sepse Krishti nuk hyri nė njė shenjtėrore tė bėrė me dorė, qė ėshtė vetėm shėmbėllesė e asaj tė vėrtetė, por nė vetė qiellin pėr tė dalė tani pėrpara Perėndisė pėr ne,

  9:23 dhe jo pėr ta kushtuar si fli veten e vet shumė herė, sikurse kryeprifti qė hyn vit pėr vit nė shenjtėrore me gjak qė s`ėshtė i veti,

  9:24 sepse pėrndryshe ai duhet tė pėsonte shumė herė qė kur se u krijua bota; por tani, vetėm njė herė, nė fund tė shekujve Krishti u shfaq pėr tė prishur mėkatin me anė tė flijimit tė vetvetes.

  9:25 Dhe, duke qenė se ėshtė caktuar qė njerėzit tė vdesin vetėm njė herė, dhe mė pas vjen gjyqi,

  9:26 kėshtu edhe Krishti, pasi u dha vetėm njėherė pėr tė marrė mbi vete mėkatėt e shumėve, do tė duket pėr sė dyti pa mėkat pėr ata qė e presin pėr shpėtim.

  9:27 Sepse ligji, duke pasur hijen e tė mirave qė kishin pėr tė ardhur dhe jo figurėn vetė tė gjėrave, nuk mundet kurrė qė t`i bėjė tė pėrkryer ata qė i afrohen Perėndisė me anė tė tė njėjtave flijime qė ofrohen vazhdimisht vit pėr vit.

  9:28 Sepse pėrndryshe do tė kishin pushuar t`i ofronin, sepse ata qė e ushtrojnė kultin, si tė pastroheshin njė herė, a nuk do tė kishin mė asnjė vetėdije pėr mėkatet?

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine