Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 49

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  49:1 Kundėr bijve tė Amonit. Kėshtu thotė Zoti: "Izraeli vallė nuk ka bij, nuk ka asnjė trashėgimtar? Pse, pra, Malkami bėhet zot i Gadit dhe populli i tij ėshtė vendosur nė qytetet e tij?

  49:2 Prandaj ja, ditėt po vijnė, thotė Zoti, nė tė cilat unė do tė bėj qė tė dėgjohet thirrja e luftės e bijve tė Amonit kundėr Rabahut; ai do tė bėhet njė grumbull gėrmadhash dhe qytetet e tij do tė konsumohen nga zjarri. Atėherė Izraeli do tė shtjerė nė dorė trashėgiminė e tij", thotė Zoti.

  49:3 "Vajto o Heshbon, sepse Ai ėshtė shkatėrruar; bėrtisni, o ju qytete tė Rabahut, ngjeshuni me thasė, vini kujėn, vraponi sa andej e kėtej brenda vathės sepse Malkami po shkon nė robėri bashkė me priftėrinjtė e tij dhe me princat e tij.

  49:4 Pse mburresh nėpėr lugina? Lugina jote ėshtė zbrazur, o bijė rebele, qė kishe besim nė thesaret e tua dhe thoje: "Kush do tė dalė kundėr meje?".

  49:5 Ja, unė do tė bėj qė tė tė zėrė tmerri, thotė Zoti, Zoti i ushtrive, nga tė gjithė ata qė tė rrethojnė, dhe ju do tė dėboheni, secili drejt para tij, dhe nuk do tė ketė njeri qė t`i mbledhė ikanakėt.

  49:6 Por, mbas kėsaj, unė do t`i kthej nga robėria djemtė e Amonit", thotė Zoti.

  49:7 Kundėr Edomit. Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Nuk ka mė dituri nė Teman? Vallė u ka munguar gjykimi tė zgjuarve? Éshtė tretur dituria e tyre?

  49:8 Ikni me vrap, kthehuni prapa, shkoni tė banoni nė thellėsitė e tokės, o banorė tė Dedanit, sepse unė do tė sjell fatkeqėsinė e Ezaut mbi tė nė kohėn e ndėshkimit tė tij.

  49:9 Po tė vinin disa vjelės rrushi te ti nuk do tė linin ndonjė vilėz pėr tė mbledhur? Po tė vinin disa vjedhės te ti natėn do tė shkatėrronin vetėm sa u mjafton.

  49:10 Por unė do ta zbuloj Ezaun dhe do tė gjej vendet e fshehta tė tij, dhe ai nuk do tė mund tė fshihet mė. Pasardhėsit tė tij, vėllezėrit e tij dhe fqinjėt e tij do tė shkatėrrohen, dhe ai nuk do tė jetė mė.

  49:11 Lėri jetimėt e tu, unė do t`i ruaj tė gjallė nė jetė dhe gratė e tua tė veja le tė kenė besim tek unė".

  49:12 Sepse kėshtu thotė Zoti: "Ja, ata qė nuk ishin destinuar ta pinin kupėn, do ta pinė me siguri; dhe ti do tė jesh krejt i pandėshkuar? Nuk do tė jesh krejt i pandėshkuar, por do ta pish me siguri.

  49:13 Meqenėse unė jam betuar nė veten time", thotė Zoti, "Botsrahu do tė bėhet njė objekt habie dhe talljeje, njė shkreti dhe njė mallkim, dhe tėrė qytetet e tij do tė jenė tė shkreta pėrjetė.

  49:14 Dėgjova njė mesazh nga Zoti, dhe njė lajmėtar iu dėrgua kombeve: "Mblidhuni dhe nisuni kundėr tij; ēohuni pėr betejėn".

  49:15 Por ja unė do tė tė bėj tė vogėl midis kombeve dhe tė pėrbuzur midis njerėzve.

  49:16 Tmerri qė kallje dhe kryelartėsia e zemrės sate tė kanė joshur, o ti qė banon nė tė ēarat e shkėmbinjve, qė pushton majat e kodrave; edhe sikur tė bėje folenė tėnde lart si shqiponja, unė do tė bėj qė ti tė biesh poshtė nga atje lart", thotė Zoti.

  49:17 Edomi do tė bėhet objekt habie; kushdo qė do t`i kalojė afėr do tė mbetet i habitur dhe do tė fėrshėllejė pėr tė gjitha plagėt e tij.

  49:18 Ashtu si nė shkatėrrimin e Sodomės dhe tė Gomorrės, si dhe tė qyteteve afėr tyre", thotė Zoti, "askush nuk do tė banojė mė nė to dhe asnjė bir njeriu nuk do tė gjejė strehė.

  49:19 Ja, ai do tė dalė si njė luan nga fryrja e Jordanit kundėr banesės sė fortė; unė do tė bėj qė ai papritmas tė ikė qė andej dhe do tė vendos mbi tė atė qė kam zgjedhur. Kush ėshtė nė fakt si unė? Kush do tė mė nxjerrė nė gjyq? Kush ėshtė, pra, bariu qė mund tė mė bėjė ballė?

  49:20 Prandaj dėgjoni planin qė Zoti ka menduar kundėr Edomit dhe vendimet qė ka marrė kundėr banorėve tė Temanit. Me siguri do tė tėrhiqen edhe mė tė vegjlit e kopesė, me siguri banesa e tyre do tė shkretohet.

  49:21 Nė zhurmėn e rėnies sė tyre toka do tė dridhet; zhurma e britmės sė tyre do tė dėgjohet deri nė Detin e Kuq.

  49:22 Ja, armiku po del, po nis fluturimin si shqiponja dhe po hap krahėt e tij drejt Botsrahut, dhe zemra e trimave tė Edomit atė ditė do tė jetė si zemra e njė gruaje nė dhembjet e lindjes.

  49:23 Kundėr Damaskut. Hamathia dhe Arpadi janė mbuluar me turp, sepse kanė dėgjuar njė lajm tė keq; po ligėshtohen; ka njė stuhi tė madhe mbi det, qė nuk mund tė qetėsohet.

  49:24 Damasku ėshtė bėrė i flashkėt, kthehet pėr tė ikur, e ka kapur njė drithmė; ankthi dhe dhimbjet e sulmojnė si njė grua qė ėshtė duke lindur.

  49:25 "Vallė si nuk ėshtė braktisur qyteti i lavdėrimit, qyteti i gėzimit tim?

  49:26 Prandaj tė rinjtė e tij do tė rrėzohen nė sheshet e tij dhe tėrė luftėtarėt do tė vdesin atė ditė", thotė Zoti i ushtrive.

  49:27 "Unė do tė ndez zjarrin nė muret e Damaskut dhe ai do tė gllabėrojė pallatet e Ben-Hadadit".

  49:28 Kundėr Kedarit dhe mbretėrive tė Hatsorit, qė Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, ka mundur. Kėshtu thotė Zoti: "Ēohuni, dilni kundėr Kedarit dhe shkatėrroni bijtė e lindjes.

  49:29 Ēadrat e tyre dhe kopetė e tyre do tė merren; shatorret e tyre, tėrė veglat e tyre dhe devetė e tyre do tė ēohen tutje; do t`u bėrtasin atyre: "Tmerr nga tė gjitha anėt".

  49:30 Ikni, shkoni larg tė banoni nė thellėsitė e tokės, o banorė tė Hatsorit", thotė Zoti, "sepse Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, ka hartuar njė projekt kundėr jush, ka menduar njė plan kundėr jush.

  49:31 Ēohuni, dilni kundėr njė kombi tė qetė qė banon nė siguri", thotė Zoti, "qė nuk ka as dyer as shula dhe banon i vetmuar.

  49:32 Devetė e tyre do t`i ēojnė tutje si plaēkė lufte dhe shumica e bagėtisė sė tyre si pre. Unė do t`i shpėrndaj nė tė gjitha drejtimet ata qė presin cepat e mjekrės dhe do tė bėj qė t`u vijė fatkeqėsia nga tė gjitha anėt", thotė Zoti.

  49:33 "Hatsori do tė bėhet njė vend ku do tė banojnė ēakejtė, njė shkreti pėr gjithmonė; askush nuk do tė banojė mė aty dhe asnjė bir njeriu nuk do tė qėndrojė aty".

  49:34 Fjala e Zotit qė iu drejtua profetit Jeremia kundėr Elamit, nė fillim tė mbretėrimit tė Sedekias, mbret i Judės, duke thėnė:

  49:35 "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Ja, unė do tė copėtoj harkun e Elamit, bazėn e forcės sė tij.

  49:36 Unė do tė sjell kundėr Elamit katėr erėrat nga katėr skajet e qiellit; do ta shpėrndaj nė drejtim tė tė gjitha erėrave dhe nuk do tė ketė komb ku tė mos arrijnė ikanakėt e Elamit.

  49:37 Do t`i bėj Elamitėt tė tremben pėrpara armiqve tė tyre dhe para atyre qė kėrkojnė jetėn e tyre; do tė sjell mbi ta gjėmėn, zemėrimin tim tė zjarrtė", thotė Zoti. "Do t`u dėrgoj pas shpatėn deri sa t`i kem konsumuar.

  49:38 Do ta vendos pastaj fronin tim nė Elam dhe do tė bėj qė tė zhduken mbretėrit dhe princat", thotė Zoti.

  49:39 "Por ditėt e fundit do tė ndodhė qė unė do ta kthej Elamin nga robėria", thotė Zoti.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine