Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Njė ditė ndodhi qė bijtė e Perėndisė shkuan tė paraqiten pėrpara Zotit, dhe midis tyre shkoi edhe Satanai pėr t`u paraqitur pėrpara Zotit.

  2:2 Zoti i tha Satanait: "Nga vjen?". Satanai iu pėrgjigj Zotit: "Nga ecejaket mbi dheun duke e pėrshkuar lart e poshtė". Zoti i tha Satanait:

  2:3 "A e vure re shėrbėtorin tim Job? Sepse mbi dhe nuk ka asnjė tjetėr si ai qė tė jetė i ndershėm, i drejtė, tė ketė frikė nga Perėndia dhe t`i largohet sė keqes. Ai qėndron i patundur nė ndershmėrinė e tij, megjithėse ti mė ke nxitur kundėr tij pėr ta shkatėrruar pa asnjė shkak".

  2:4 Atėherė Satanai iu pėrgjigj Zotit dhe tha: "Lėkurė pėr lėkurė! Gjithēka qė zotėron, njeriu ėshtė gati ta japė pėr jetėn e tij.

  2:5 Por shtrije dorėn tėnde dhe preki kockat e tij dhe mishin e tij dhe ke pėr tė parė po nuk tė mallkoi haptazi".

  2:6 Zoti i tha Satanait: "Ja ai, ėshtė nė pushtetin tėnd, por mos ia merr jetėn".

  2:7 Kėshtu Satanai u largua nga prania e Zotit dhe e goditi Jobin me njė ulcerė tė keqe nga majat e kėmbėve deri nė pjesėn e sipėrme tė kokės.

  2:8 Jobi mori njė copė balte pėr t`u kruar dhe rrinte ulur nė mes tė hirit.

  2:9 Atėherė gruaja e tij i tha: "Qėndron ende nė ndershmėrinė tėnde? Mallko Perėndinė dhe vdis!".

  2:10 Por ai i tha asaj: "Ti flet si njė grua pa mend. Nė rast se pranojmė tė mirėn nga Perėndia, pse nuk duhet tė pranojmė edhe tė keqen?". Nė tė gjitha kėto Jobi nuk mėkatoi me buzėt e tij.

  2:11 Kur tre miq tė Jobit mėsuan tėrė kėto fatkeqėsi qė kishin rėnė mbi tė, erdhėn secili nga vendi i vet, Elifazi nga Temani, Bildadi nga Shuahu dhe Tsofari nga Naamathi; ata nė tė vėrtetė ishin marrė

  2:12 I ngritėn sytė nga larg, por nuk e njohėn dot; atėherė filluan tė qajnė me zė tė lartė, dhe secili grisi rrobat e tij dhe qiti mbi kryet e tij pluhur duke e hedhur nė drejtim tė qiellit.

  2:13 Pastaj u ulėn pranė tij pėr shtatė ditė e shtatė net, dhe asnjė nuk i drejtoi qoftė njė fjalė tė vetme, sepse e shikonin se dhembja e tij ishte shumė e madhe.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine