Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LUKE 19

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  19:1 Pastaj Jezusi hyri nė Jeriko dhe po kalonte nėpėr qytet;

  19:2 dhe ja, njė njeri i quajtur Zake, i cili ishte kryetari i tagrambledhėsve dhe ishte i pasur.

  19:3 Ai kėrkonte tė shihte kush ishte Jezusi, por nuk mundte pėr shkak tė turmės, sepse ishte i shkurtėr nga shtati.

  19:4 Atėherė rendi pėrpara dhe u ngjit nė njė fik pėr ta parė, sepse ai duhet tė kalonte andej.

  19:5 Dhe kur Jezusi arriti nė atė vend, i ēoi sytė, e pa dhe i tha: ``Zake, zbrit shpejt poshtė, sepse sot duhet tė rri nė shtėpinė tėnde``.

  19:6 Dhe ai zbriti me nxitim dhe e priti me gėzim.

  19:7 Kur panė kėtė, tė gjithė murmuritėn, duke thėnė: ``Ai shkoi tė rrijė nė shtėpinė e njė njeriu mėkatar``.

  19:8 Por Zakeu u ēua dhe i tha Zotit: ``Zot, unė po u jap tė varfėrve gjysmėn e pasurisė sime dhe, po tė kem marrė ndonjė gjė nga ndonjėri me mashtrim, do t`ia kthej katėrfish``.

  19:9 Dhe Jezusi i tha: ``Sot nė kėtė shtėpi ka hyrė shpėtimi, sepse edhe ky ėshtė bir i Abrahamit.

  19:10 Sepse Biri i njeriut erdhi tė kėrkojė dhe tė shpėtojė atė qė kishte humbur``.

  19:11 Dhe, ndėrsa ata po i dėgjonin kėto, Jezusi vazhdoi tė tregojė njė shėmbėlltyrė, sepse ai ishte afėr Jeruzalemit dhe ata mendonin se mbretėria e Perėndisė do tė shfaqej menjėherė.

  19:12 Tha, pra: ``Njė njeri fisnik shkoi nė njė vend tė largėt pėr tė marrė nė dorėzim njė mbretėri e pastaj tė kthehej.

  19:13 Dhe, si i thirri dhjetė shėrbėtorėt e vet, u dha dhjetė mina dhe u tha atyre: "Tregtoni deri sa tė kthehem".

  19:14 Por qytetarėt e vet e urrenin dhe i dėrguan pas njė pėrfaqėsi duke thėnė: "Nuk duam qė ky tė mbretėrojė pėrmbi ne".

  19:15 Dhe kur ai u kthye, pasi e mori nė dorėzim mbretėrinė, urdhėroi t`i thėrresin ata shėrbėtorėt, tė cilėve u kishte dhėnė paratė pėr tė marrė vesh sa kishte fituar secili duke tregtuar.

  19:16 Atėherė doli i pari dhe tha: "Zot, mina jote dha dhjetė mina tė tjera";

  19:17 dhe ai tha: "Mirė, o shėrbėtor i mirė, sepse ke qenė besnik nė gjėra tė vogėla, merr sundimin mbi dhjetė qytete".

  19:18 Pastaj erdhi i dyti duke thėnė: "Zot, mina jote dha edhe pesė mina";

  19:19 dhe ai i tha edhe kėtij: "Edhe ti ji sundimtar mbi pesė qytete".

  19:20 Atėherė erdhi njė tjetėr i cili tha: "Zot, ja mina jote qė e ruajta nė njė shami,

  19:21 sepse kisha frikė nga ti, qė je njeri i rreptė; ti merr atė qė nuk ke vėnė dhe korr atė qė nuk ke mbjellė".

  19:22 Dhe zoti i tij i tha: "Do tė tė gjykoj nga vetė fjalėt e tua, o shėrbėtor i keq; ti e dije se jam njeri i rreptė, qė marr atė qė nuk kam vėnė dhe korr atė qė nuk kam mbjellė;

  19:23 pėrse nuk e vure paranė time nė bankė qė, kur tė kthehem, ta marr bashkė me pėrqindje?".

  19:24 Pastaj u tha tė pranishmėve: "Merrjani minėn dhe ia jepni atij qė ka dhjetė mina".

  19:25 Dhe ata i thanė: "Zot, po ai ka dhjetė mina".

  19:26 Unė po ju them se atij qė ka, do t`i jepet; por atij qė s`ka do t`i hiqet edhe ajo qė ka.

  19:27 Veē kėsaj, i sillni kėtu armiqtė e mi, tė cilėt nuk donin qė unė tė mbretėroja mbi ta dhe i vritni pėrpara meje!"``.

  19:28 Mbasi tha kėto gjėra, ai shkoi pėrpara duke u ngjitur nė Jeruzalem.

  19:29 Dhe, si iu afrua Betfagės dhe Betanias, afėr malit qė quhet i Ullinjve, dėrgoi dy nga dishepujt e vet,

  19:30 duke u thėnė: ``Shkoni nė fshatin pėrballė dhe, kur tė hyni, do tė gjeni aty njė kėrriē tė lidhur, mbi tė cilin nuk ka hipur kurrė njeri; zgjidheni atė dhe ma sillni.

  19:31 Dhe nėse ndokush ju pyet: "Pėrse po e zgjidhni?", u thoni atyre kėshtu: "Zoti ka nevojė"``.

  19:32 Dhe ata qė ishin dėrguar shkuan dhe e gjetėn ashtu siē u kishte thėnė.

  19:33 Dhe, ndėrsa ata po e zgjidhnin kėrriēin, tė zotėt e tij u thanė atyre: ``Pėrse po e zgjidhni kėrriēin?``.

  19:34 Dhe ata thanė: ``Zoti ka nevojė``.

  19:35 Dhe e prunė, pra, te Jezusi dhe, mbasi i hidhnin rrobat e veta mbi kėrriēin, e hipėn Jezusin mbi tė.

  19:36 Dhe, ndėrsa ai ecte kėshtu pėrpara, ata shtronin rrobat e tyre nė rrugė.

  19:37 Dhe kur ai iu afrua teposhtės sė malit tė Ullinjve, gjithė turma e dishepujve filloi me gėzim tė lavdėrojė Perėndinė me zė tė lartė pėr tė gjitha veprat e pushtetshme qė kishin parė,

  19:38 duke thėnė: ``Bekuar qoftė Mbreti qė po vjen nė emėr tė Zotit; paqe nė qiell dhe lavdi nė vendet shumė tė larta``.

  19:39 Dhe disa farisenj qė ishin midis turmės i thanė: ``Mėsues, qorto dishepujt e tu!``.

  19:40 Dhe ai, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Unė po ju them se nė se kėta do tė heshtnin, gurėt do tė bėrtisnin``.

  19:41 Dhe kur ai po afrohej, e pa qytetin dhe qau mbi tė,

  19:42 duke thėnė: ``Oh, sikur ti, pikėrisht ti, tė njihje tė paktėn nė ditėn tėnde ato qė janė te nevojshme pėr paqen tėnde! Por tashti ato janė tė fshehura pėr sytė e tu.

  19:43 Sepse pėrmbi ty do tė vijnė ditė kur armiqtė e tu do tė tė qarkojnė me ledh, do tė tė rrethojnė dhe do tė tė zėnė nga tė gjitha anėt.

  19:44 Dhe do tė tė rrėzojnė pėrtokė ty dhe bijtė e tu nė ty; dhe s`do tė lėnė nė ty gur mbi gur, sepse ti nuk e ke njohur kohėn kur je vizituar``.

  19:45 Pastaj, mbasi hyri nė tempull, filloi t`i dėbojė jashtė ata qė shistin e blinin,

  19:46 duke u thėnė atyre: ``Éshtė shkruar: "Shtėpia ime ėshtė shtėpi e lutjes, por ju e bėtė shpellė kusarėsh"``.

  19:47 Ēdo ditė ai mėsonte nė tempull. Dhe krerėt e priftėrinjve, skribėt dhe krerėt e popullit kėrkonin ta vrisnin.

  19:48 Dhe nuk arrinin dot tė vendosnin ēfarė tė bėnin; sepse gjithė populli e dėgjonte me vemendje tė madhe.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine