Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LUKE 6

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  6:1 Ndodhi qė njė tė shtunė, pas sė shtunės sė madhe, ai po ecte nėpėr arat me grurė, dhe dishepujt e vet kėputnin kallinj, i shkoqnin me dorė dhe i hanin.

  6:2 Dhe disa nga farisenjtė u thanė atyre: ``Pėrse bėni atė qė nuk ėshtė e lejueshme tė bėhet tė shtunėn?``.

  6:3 Por Jezusi, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi dhe ata qė ishin bashkė me tė kur i mori uria?

  6:4 Si hyri nė shtėpinė e Perėndisė, ai mori bukėt e paraqitjes, hėngri vetė dhe u dha tė hanė edhe atyre qė ishin bashkė me tė, ndonėse nuk ishte e lejueshme pėr asnjėrin t`i hante, pėrveē priftėrinjve?``.

  6:5 Pastaj u tha atyre: ``Biri i njeriut ėshtė zot edhe i sė shtunės".

  6:6 Njė tė shtunė tjetėr ndodhi qė ai hyri nė sinagogė dhe po mėsonte; atje ishte njė njeri qė e kishte dorėn e djathtė tė tharė.

  6:7 Dhe farisenjtė dhe skribėt rrinin dhe e ruanin nėse ai do ta shėronte tė shtunėn, qė pastaj ta paditnin.

  6:8 Por ai ua njihte mendimet e tyre dhe i tha njeriut me dorė tė tharė: ``Ēohu dhe dil kėtu nė mes``. Dhe ai u ngrit nė kėmbė.

  6:9 Pastaj Jezusi u tha atyre: ``Unė po ju pyes: A ėshtė e lejueshme, tė shtunave, tė bėsh mirė apo keq, tė shpėtosh njė njeri apo ta vrasėsh?``.

  6:10 Dhe si i vėshtroi tė gjithė rreth e rrotull, i tha atij njeriu: ``Shtrije dorėn tėnde!``. Dhe ai veproi kėshtu dhe dora e tij iu shėndosh si tjetra.

  6:11 Ata u tėrbuan dhe diskutonin me njėri-tjetrin se ē`mund t`i bėnin Jezusit.

  6:12 Nė ato ditė ndodhi qė ai shkoi nė mal pėr t`u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė.

  6:13 Dhe kur zbardhi dita, thirri pranė vetes dishepujt e vet dhe zgjodhi prej tyre dymbėdhjetė, tė cilėve u dha edhe emrin apostuj:

  6:14 Simonin, tė cilit i vuri emrin Pjetėr, dhe Andrean, vėllanė e tij, Jakobin e Gjonin, Filipin dhe Bartolomeun,

  6:15 Mateun dhe Thomain, Jakobin e Alfeut dhe Simonin, qė e quanin Zelota,

  6:16 Judėn, vėllanė e Jakobit dhe Judėn Iskariot, i cili u bė tradhtar.

  6:17 Pastaj, pasi zbriti bashkė me ta, ndaloi nė njė vend tė sheshtė, me turmėn e dishepujve tė vet dhe me njė numėr tė madh njerėzish nga gjithė Judea, nga Jeruzalemi dhe nga bregdeti i Tiros dhe i Sidonit, tė cilėt kishin ardhur pėr ta dėgjuar atė dhe pėr t`u shėruar nga sėmundjet e veta;

  6:18 Por edhe ata qė i mundonin frymėrat e ndyrė shėroheshin.

  6:19 E gjithė turma kėrkonte ta prekte, sepse prej tij dilte njė fuqi qė i shėronte tė gjithė.

  6:20 Ai, si i drejtoi sytė nga dishepujt e vet, thoshte: ``Lum ju, tė varfėr, sepse juaja ėshtė mbretėria e Perėndisė``.

  6:21 Lum ju, qė tani keni uri, sepse do tė ngopeni. Lum ju, qė tani qani, sepse do tė qeshni.

  6:22 Lum ju, kur njerėzit do t`ju urrejnė, do t`ju mallkojnė dhe do t`ju fyejnė, do ta shpallin emrin tuaj si tė keq, pėr shkak tė Birit tė njeriut.

  6:23 Gėzohuni atė ditė dhe hidhuni nga gėzimi, sepse ja, shpėrblimi juaj ėshtė i madh nė qiell; nė tė njėjtėn mėnyrė, pra, etėrit e tyre i trajtonin profetėt.

  6:24 Por mjerė ju, o tė pasur, sepse e keni ngushėllimin tuaj!

  6:25 Mjerė ju, qė jeni tė ngopur, sepse do tė keni uri. Mjerė ju, qė tani qeshni, sepse do tė hidhėroheni e do tė qani!

  6:26 Mjerė ju, kur tė gjithė njerėzit do tė flasin mirė pėr ju, sepse nė tė njėjtėn mėnyrė vepruan etėrit e tyre me profetėt e rremė.

  6:27 Por unė po ju them juve qė mė dėgjoni: ``T`i doni armiqtė tuaj; u bėni tė mirė atyre qė ju urrejnė.

  6:28 Bekoni ata qė ju mallkojnė dhe lutuni pėr ata qė ju keqtrajtojnė.

  6:29 Nėse dikush tė bie nė njėrėn faqe, ktheja edhe tjetrėn; dhe atij qė tė merr mantelin, mos e pengo tė tė marrė edhe tunikėn.

  6:30 Jepi kujtdo qė kėrkon prej teje; dhe nė se dikush merr gjėnė tėnde, mos kėrko tė ta kthejė.

  6:31 Por, ashtu siē dėshironi qė t`ju bėjnė juve njerėzit, po ashtu bėni me ta.

  6:32 Por po t`i doni ata qė ju duan, ē`meritė do tė keni nga kjo? Sepse edhe mėkatarėt i duan ata qė i duan.

  6:33 Dhe nė se u bėni tė mirė atyre qė ju bėjnė tė mirė, ēfarė merite do tė keni nga kjo? Tė njėjtėn gjė bėjnė edhe mėkatarėt.

  6:34 Dhe nėse u jepni hua atyre qė shpresoni t`jua kthejnė, ēfarė merite do tė keni nga kjo? Edhe mėkatarėt u japin hua mėkatarėve, qė t`u kthehet aq sa dhanė.

  6:35 Por ju t`i doni armiqtė tuaj, bėni tė mirė dhe jepni hua pa pasur shpresė pėr asgjė, dhe shpėrblimi juaj do tė jetė i madh dhe ju do tė jeni bijtė e Shumė tė Lartit, sepse ai ėshtė mirėdashės me mos-mirėnjohėsit dhe tė mbrapshtėt.

  6:36 Jini tė mėshirshėm, pra, sikurse edhe Ati juaj ėshtė i mėshirshėm.

  6:37 Mos gjykoni dhe nuk do tė gjykoheni; mos dėnoni dhe nuk do tė dėnoheni; falni dhe do tė jeni tė falur.

  6:38 Jepni dhe do t`ju jepet: njė masė e mirė, e ngjeshur, e tundur, gufuese do t`ju derdhet nė gji, sepse me atė masė qė do tė matni, do t`ju matet edhe juve gjithashtu``.

  6:39 Pastaj ai u tha njė shėmbėlltyrė: ``Njė i verbėr a mund t`i prijė njė tė verbri tjetėr? Vallė nuk do tė bien tė dy nė gropė?

  6:40 Dishepulli nuk ia kalon mėsuesit tė vet, madje ēdo dishepull qė ka mėsuar do tė jetė si mėsuesi i vet.

  6:41 Po pse ti e shikon lėmishtėn nė sy tė vėllait tėnd dhe nuk e sheh traun nė syrin tėnd?

  6:42 Ose, si mund t`i thuash vėllait tėnd: "Vėlla, mė lėr tė tė heq lėmishtėn qė ke nė syrin tėnd", kur ti vetė nuk e sheh traun nė syrin tėnd? O hipokrit, nxirre mė parė traun nga syri yt dhe atėherė do tė mund tė shohėsh mirė pėr tė nxjerrė lėmishtėn nga syri i vėllait tėnd.

  6:43 Sepse nuk ka pemė tė mirė qė tė japė fryt tė keq, as pemė tė keqe qė tė japė fryt tė mirė.

  6:44 Ēdo pemė, pra, njihet nga fryti i vet, sepse nuk mblidhen fiq nga gjembat dhe nuk vilet rrush nga ferra.

  6:45 Njeriu i mirė e nxjerr tė mirėn nga thesari i mirė i zemrės sė vet; dhe njeriu i mbrapshtė e nxjerr tė mbrapshta nga thesari i keq i zemrės sė vet, sepse goja e njėrit flet nga mbushullia e zemrės.

  6:46 Pėrse mė thirrni, "Zot, Zot" dhe nuk bėni atė qė ju them?

  6:47 Ēdo njėri qė vjen tek unė dhe dėgjon fjalėt e mia dhe t`i vė nė praktikė, unė do t`ju tregoj kujt i ngjan.

  6:48 Ai i ngjan njeriut qė, kur ndėrtoi shtėpinė e vet, gėrmoi shumė thellė dhe e vendosi themelin mbi shkėmb. Erdhi njė vėrshim, pėrroi u sul mbi atė shtėpi, por s`e tundi dot, sepse e kishte themelin mbi shkėmb.

  6:49 Pėrkundrazi, ai qė e dėgjoi dhe nuk i vuri nė praktikė, i ngjan njeriut qė e ndėrtoi shtėpinė mbi tokė, por pa themel; kur iu sul pėrroi, ajo u shemb menjėherė dhe rrėnimi i saj qe i madh``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine