Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MATTHEW 25

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  25:1 ``Atėherė mbretėria e qiejve do t`u ngjajė dhjetė virgjėreshave, tė cilat i morėn llampat e tyre, dhe i dolėn para dhėndrit.

  25:2 Tani pesė nga ato ishin tė menēura dhe pesė budallaēka.

  25:3 Budallaēkat, kur morėn llampat e tyre, nuk morėn me vet vajin;

  25:4 kurse tė menēurat, bashkė me llampat, morėn edhe vajin nė enėt e tyre.

  25:5 Tani, duke qenė se dhėndri po vononte, dremitėn tė gjitha dhe i zuri gjumi.

  25:6 Aty nga mesnata u dėgjua njė britmė: "Ja, po vjen dhėndri, i dilni para!".

  25:7 Atėherė tė gjitha ato virgjėreshat u zgjuan dhe pėrgatitėn llampat e tyre.

  25:8 Dhe budallaēkat u thanė tė menēurave: "Na jepni nga vaji juaj, sepse llampat tona po na fiken".

  25:9 Por tė menēurat duke u pėrgjigjur thanė: "Jo, sepse nuk do tė mjaftonte as pėr ne e as pėr ju; mė mirė shkoni te tregtarėt dhe e blini".

  25:10 Tani kur ato shkuan ta blejnė, erdhi dhėndri; virgjėreshat qė ishin gati, hynė bashkė me tė nė dasmė; dhe dera u mbyll.

  25:11 Mė pas erdhėn edhe virgjėreshat e tjera, duke thėnė: "Zot, zot, hapna".

  25:12 Por ai, duke u pėrgjigjur, tha: "Nė tė vėrtetė po ju them se nuk ju njoh".

  25:13 Prandaj rrini zgjuar, sepse nuk e dini as ditėn as orėn nė tė cilėt do tė vijė Biri i njeriut``.

  25:14 ``Mbretėria e qiejve i ngjan gjithashtu njė njeriu, qė, kur po nisej pėr njė udhėtim, i thirri shėrbėtorėt e tij dhe u besoi pasuritė e veta.

  25:15 Njėrit i dha pesė talenta, tjetrit dy dhe njė tjetri njė; secilit sipas zotėsisė sė tij; dhe u nis fill.

  25:16 Tani ai qė kishte marrė tė pesė talentat shkoi, dhe bėri tregti me to dhe fitoi pesė tė tjerė.

  25:17 Po ashtu edhe ai qė kishte marrė dy talenta fitoi edhe dy tė tjerė.

  25:18 Por kurse ai qė kishte marrė njė, shkoi, hapi njė gropė nė dhe dhe e fshehu denarin e zotit tė vet.

  25:19 Tani mbas njė kohe tė gjatė, u kthye zoti i atyre shėrbėtorėve dhe i bėri llogaritė me ta.

  25:20 Dhe ai qė kishte marrė tė pesė talentat doli pėrpara dhe i paraqiti pesė tė tjerė, duke thėnė: "Zot, ti mė besove pesė talenta; ja, me ato unė fitova pesė talenta tė tjerė".

  25:21 Dhe i zoti i tha: "Tė lumtė, shėrbėtor i mirė dhe besnik; ti u tregove besnik nė gjėra tė vogla, unė do tė tė vė mbi shumė gjėra; hyr nė gėzimin e zotit tėnd".

  25:22 Pastaj erdhi edhe ai qė kishte marrė tė dy talenta dhe tha: "Zot, ti mė besove dy talenta; ja, me ato unė fitova dy talenta tė tjerė".

  25:23 Dhe zoti i tij i tha: "Tė lumtė, shėrbėtor i mirė dhe besnik; ti u tregove besnik nė gjėra tė vogla; unė do tė tė vė mbi shumė gjėra; hyr nė gėzimin e zotit tėnd".

  25:24 Nė fund erdhi edhe ai qė kishte marrė vetėm njė talent dhe tha: "Zot, unė e dija se je njeri i ashpėr, qė korr atje ku nuk ke mbjellė dhe vjel ku nuk ke shpėrndarė,

  25:25 prandaj pata frikė dhe shkova dhe e fsheha talentin tėnd nėn tokė; ja, unė po ta kthej".

  25:26 Dhe i zoti duke i pėrgjigjur i tha: "Shėrbėtor i mbrapshtė dhe pėrtac, ti e dije se unė korr atje ku nuk kam mbjellė dhe vjel aty ku nuk kam shpėrndarė;

  25:27 Ti duhet t`ia kishe besuar denarin tim bankierėve dhe kėshtu, nė kthimin tim, do ta kisha marrė me interes.

  25:28 Prandaj ia hiqni kėtij talentin dhe ia jepni atij qė ka dhjetė talenta.

  25:29 Sepse atij qė ka do t`i jepet edhe mė e do tė ketė me bollėk tė madh, por atij qė nuk ka, do t`i merret edhe ajo qė ka.

  25:30 Dhe flakeni nė errėsirėn e jashtme kėtė shėrbėtor tė pavlefshėm. Atje do tė jetė e qara dhe kėrcėllim dhėmbėsh"``.

  25:31 ``Dhe kur tė vijė Biri i njeriut nė lavdinė e tij, bashkė me tė gjithė engjėjt e shenjtė, atėherė do tė ulet mbi fronin e lavdisė sė vet.

  25:32 Dhe tė gjithė kombet do tė mblidhen para tij; dhe ai do ta ndajė njėrin nga tjetri ashtu si i ndan bariu delet nga cjeptė.

  25:33 Dhe delet do t`i vėrė nė tė djathtėn e tij dhe cjeptė nė tė majtėn.

  25:34 Atėherė Mbreti do t`u thotė atyre qė do tė jenė nė tė djathtėn e tij: "Ejani, tė bekuar tė Atit tim; merrni nė trashėgim mbretėrinė qė u bė gati pėr ju qė nga krijimi i botės.

  25:35 Sepse pata uri dhe mė dhatė pėr tė ngrėnė, pata etje dhe mė dhatė pėr tė pirė; isha i huaj dhe mė pritėt,

  25:36 isha i zhveshur dhe mė veshėt, isha i sėmurė dhe ju mė vizitonit, isha nė burg dhe erdhėt tek unė".

  25:37 Atėherė tė drejtėt do t`i pėrgjigjen duke thėnė: "Zot, kur tė pamė tė uritur dhe tė dhamė pėr tė ngrėnė; ose tė etur dhe tė dhamė pėr tė pirė?

  25:38 Dhe kur tė pamė tė huaj dhe tė pritėm ose tė zhveshur dhe tė veshėm?

  25:39 Dhe kur tė pamė tė lėnguar ose nė burg dhe erdhėm te ti?".

  25:40 Dhe Mbreti duke iu pėrgjigjur do t`u thotė: "Nė tė vėrt etė po ju them: sa herė ia keni bėrė kėtė ndonjėrit prej kėtyre vėllezėrve tė mi mė tė vegjėl, kėtė ma bėtė mua.

  25:41 Pastaj ai do t`u thotė edhe atyre qė do tė jenė nė tė majtė: "Largohuni nga unė, tė mallkuar, nė zjarr tė pėrjetshėm, tė pėrgatitur pėr djallin dhe engjėjt e tij.

  25:42 Sepse pata uri dhe nuk mė dhatė pėr tė ngrėnė, pata etje dhe nuk mė dhatė pėr tė pirė,

  25:43 isha i huaj dhe nuk mė pritėt, i zhveshur dhe nuk mė veshėt, i sėmurė dhe nė burg dhe nuk erdhėt tė mė shihni".

  25:44 Atėherė edhe ata do t`i pėrgjigjen duke thėnė: "Zot, kur tė pamė tė uritur ose tė etur, ose tė huaj, ose tė zhveshur, ose tė lėngatė ose nė burg dhe nuk tė shėrbyem?".

  25:45 Atėherė ai do t`u pėrgjigjet atyre duke thėnė: "Nė tė vėrtetė ju them: sa herė nuk ia keni bėrė kėtė ndonjėrit prej kėtyre mė tė vegjėlve, kėtė nuk ma bėtė as edhe mua".

  25:46 Dhe ata do tė shkojnė nė mundim tė pėrjetshėm, dhe tė drejtėt nė jetėn e pėrjetshme``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine