Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store



 • ALBANIAN BIBLE - NEHEMIAH 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Ndėrkaq u ngrit njė ankesė e madhe prej popullit dhe bashkėshorteve tė tyre kundėr Judejve, vėllezėrve tė tyre.

  5:2 Disa thonin: "Ne, bijtė tanė dhe bijat tona jemi shumė; prandaj tė gjejmė grurė qė tė mund tė hamė dhe tė jetojmė!".

  5:3 Tė tjerė thonin: "Kemi hipotekuar arat tona, vreshtat tona dhe shtėpitė tona pėr tė blerė grurė gjatė zisė!".

  5:4 Disa tė tjerė akoma thonin: "Kemi marrė para hua pėr tė paguar haraēin e mbretit mbi arat tona dhe vreshtat tona.

  5:5 Ndonėse mishi ynė ėshtė si mishi i vėllezėrve tanė dhe bijtė tanė janė si bijtė e tyre, nė realitet jemi tė detyruar t`i kthejmė nė skllevėr bijtė tanė dhe bijat tona; disa nga bijat tona janė katandisur qė tani nė skllavėri dhe nuk kemi asnjė mundėsi t`i shpengojmė, sepse arat tona dhe vreshtat tona janė nė dorė tė tė tjerėve".

  5:6 Kur dėgjova ankimet e tyre dhe kėto fjalė, u indinjova shumė.

  5:7 Mbasi u mendova mirė pėr kėtė gjė, qortova parinė dhe gjyqtarėt dhe u thashė atyre: "Secili prej jush kėrkon njė kamatė prej fajdexhiu nga vėllai i vet". Kėshtu mblodha kundėr tyre njė asamble tė madhe

  5:8 dhe u thashė: "Simbas mundėsive tona ne kemi shpenguar vėllezėrit tanė Judej qė u ishin shitur kombeve; por tani a do t`i shisnit vėllezėrit tuaj, apo duhet qė ata tė na shiten neve?". Atėherė ata heshtėn me qenė se nuk gjenin fjalė pėr tė thėnė.

  5:9 Dhe unė shtova: "Ajo qė po bėni nuk ėshtė e mirė. A nuk duhet pėrkundrazi tė ecni duke pasur frikė nga Perėndia ynė pėr tė shmangur dėmin nga kombet qė i kemi armiq?

  5:10 Edhe unė, vėllezėrit e mi dhe shėrbėtorėt e mi u kemi dhėnė hua para dhe grurė. Ju lutem, tė mos kėrkojmė mė kamatė pėr kėtė!

  5:11 Ua ktheni qė sot arat e tyre, vreshtat e tyre, ullishtat e tyre dhe shtėpitė e tyre, dhe tė njėqindtėn pjesė tė parave, tė grurit, tė verės dhe tė vajit qė u keni kėrkuar".

  5:12 Ata u pėrgjigjėn: "Do t`i kthejmė dhe nuk do tė kėrkojmė mė asgjė prej tyre; do tė veprojmė ashtu si thua ti". Atėherė thirra priftėrinjtė dhe i vura tė betohen pėrpara atyre se do tė vepronin sipas kėtij premtimi.

  5:13 Shkunda pastaj palėn e rrobave tė mia dhe thashė: "Kėshtu Perėndia ta shkundė nga shtėpia e tij dhe nga pasuria e tij cilindo qė nuk do ta mbajė kėtė premtim! Kėshtu tė shkundet dhe tė zbrazet ai nga tė gjitha!". Atėherė tėrė asambleja tha: "Amen!", dhe lavdėruan Zotin. Populli veproi sipas atij premtimi.

  5:14 Pėrveē kėsaj qysh prej ditės qė u caktova tė jem qeveritar i tyre nė vendin e Judės, nga viti i njėzetė deri nė vitin e tridhjetedytė tė mbretit Artakserks, gjatė dymbėdhjetė vjetėve, unė dhe vėllezėrit

  5:15 Ndėrsa qeveritarėt e mėparshėm qė mė kishin paraprirė e kishin rėnduar popullin duke marrė bukė dhe verė, dhe pėrveē kėsaj dyzet sikla argjendi. Madje edhe shėrbėtorėt e tyre silleshin si zotėr me popullin, por unė nuk veprova kėshtu, sepse kisha frikė nga Perėndia.

  5:16 Pėrkundrazi i hyra me tė madhe punės sė riparimit tė kėtyre mureve dhe nuk kemi bėrė asnjė blerje toke; pėrveē kėsaj tėrė shėrbėtorėt e mi u mblodhėn atje pėr tė punuar.

  5:17 Kisha gjithashtu nė mencėn time njėqind e pesėdhjetė Judej dhe zyrtarė, pėrveē atyre qė vinin nga kombet fqinje.

  5:18 Ēdo ditė pėrgatitej njė ka dhe gjashtė krerė tė zgjedhur qė merreshin nga kopeja; pėr mua gatuheshin edhe zogj, dhe ēdo dhjetė ditė bėhej furnizimi me lloj lloj vere me shumicė; por me gjithė kėtė, nuk e kam kėrkuar kurė kuotėn e qeveritarit, sepse mbi kėtė popull rėndonte tashmė shėrbimi.

  5:19 Mė kujto, o Perėndia im, pėr tėrė tė mirat qė i kam bėrė kėtij populli.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine