Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - NUMBERS 24

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  24:1 Kur Balaami u bind se nė sytė e Zotit ishte njė gjė e mirė tė bekoje Izraelin, nuk pėrdori si herėt e tjera magjinė, por ktheu fytyrėn nga shkretėtira.

  24:2 Dhe, me sytė e ngritur, Balaami pa Izraelin qė kishte fushuar sipas fiseve, dhe Fryma e Perėndisė e mbuloi atė.

  24:3 Atėherė shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Kėshtu thotė Balaami, bir i Beorit, kėshtu thotė njeriu, sytė e tė cilit janė hapur,

  24:4 kėshtu thotė ai qė dėgjon fjalėt e Perėndisė, ai qė kundron vizionin e tė Plotfuqishmit, ai qė rrėzohet, por syēelė:

  24:5 "Sa tė bukura janė ēadrat e tua, o Jakob, banesat e tua o Izrael!

  24:6 Ato shtrihen si lugina, si kopshte gjatė njė lumi, si aloe qė Zoti ka mbjellė, si kedra pranė ujėrave.

  24:7 Do tė derdhė ujė nga kovat e tij, pasardhėsit e tij do tė banojnė pranė ujėrave tė shumta, mbreti i tij do tė ngrihet mė lart se Agagu dhe mbretėria e tij do tė lartėsohet.

  24:8 Perėndia, qė e nxori nga Egjipti, ėshtė pėr tė si brirėt e fuqishėm tė buallit. Ai do tė gėlltisė kombet armike pėr tė, do tė coptojė kockat e tyre dhe do t`i shpojė tej pėr tej me shigjetat e tij.

  24:9 Ai pėrkulet, mblidhet kruspull si njė luan dhe si njė luaneshė; kush do tė guxojė ta ēojė? Qoftė i bekuar ai qė tė bekon dhe qoftė i mallkuar ai qė tė mallkon!"".

  24:10 Atėherė zemėrimi i Balakut u ndez kundėr Balaamit; kėshtu ai rrahu duart dhe Balaku i tha Balaamit: "Unė tė thirra pėr tė mallkuar armiqtė e mi, kurse ti i bekove tri herė me radhė.

  24:11 Tani ik nė shtėpinė tėnde! Kisha thėnė se do tė tė mbushja me nderime; por ja, Zoti nuk ka lejuar t`i marrėsh".

  24:12 Balaami iu pėrgjigj kėshtu Balakut: "A nuk u kisha folur lajmėtarėve qė mė kishe dėrguar, duke u thėnė:

  24:13 "Edhe sikur Balaku tė mė jepte shtėpinė e tij plot me argjend dhe me ar, nuk mund tė shkel urdhrat e Zotit pėr tė bėrė tė mirė ose tė keq me nismėn time, por duhet tė them atė qė Zoti do tė thotė"?.

  24:14 Dhe ja, tani do tė kthehem te populli im; eja, unė do tė njoftoj atė qė ky popull do t`i bėjė popullit tėnd nė ditėt e fundit".

  24:15 Atėherė ai shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Kėshtu thotė Balaami, bir i Beorit; kėshtu thotė njeriu sytė e tė cilit janė hapur,

  24:16 kėshtu thotė ai qė dėgjon fjalėt e Zotit, qė njeh shkencėn e tė Lartit, qė sodit vizionin e tė Plotfuqishmit, ai qė bie por syēelė:

  24:17 E shoh, por jo tani; e sodis, por jo afėr: njė yll do tė dalė nga Jakobi dhe njė skeptėr do tė ngrihet nga Izraeli, i cili do ta shtypė Moabin fund e krye dhe do tė rrėzojė tėrė bijtė e Shethit.

  24:18 Edomi do tė bėhet pronė e tij, po ashtu edhe Seiri, armiku i tij, do tė bėhet pronė e tij; Izraeli do tė kryejė trimėrira.

  24:19 Nga Jakobi do tė dalė njė sundues qė do tė shfarosė ata qytetarė qė kanė mbijetuar.

  24:20 Pastaj shikoi nga ana e Amalekut dhe shqiptoi orakullin e tij, duke thėnė: "Amaleku ishte i pari i kombeve, por fundi i tij do tė kulmojė nė shkatėrrim".

  24:21 Shikoi edhe nga Kenejtė dhe shqiptoi orakullin e tij, duke thėnė: "Banesa jote ėshtė e fortė dhe foleja jote ėshtė vendosur nė shkėmb;

  24:22 megjithatė Keneu do tė shkretohet, pėr deri sa Asiri do tė tė ēojė nė robėri".

  24:23 Pastaj shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Medet! Kush do tė mbetet gjallė kur Zoti ta ketė kryer kėtė?

  24:24 Por anije do tė vinė nga Kitimi, do tė poshtėrojnė Asurin dhe Eberin, dhe ai do tė shkatėrrohet gjithashtu".

  24:25 Pastaj Balaami u ngrit, u nis dhe u kthye nė shtėpinė e tij; edhe Balaku iku nė rrugėn e tij. e Moabit

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine