Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1CORINTHIANS 10

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  10:1 Sepse, o vėllezėr, unė nuk dua qė ju tė mos edini se gjithė etėrit tanė ishin nėn renė, dhe tė gjithė shkuan nėpėr det,

  10:2 dhe tė gjithė u pagėzuan pėr Moisinė nė re dhe nė det,

  10:3 tė gjithė hėngrėn tė njėjtėn ushqim frymėror,

  10:4 dhe tė gjithė pinė tė njėjtėn pije frymėrore, sepse pinin prej shkėmbi frymėror qė i ndiqte; edhe ky shkėmb ishte Krishti.

  10:5 Por Perėndia nuk pėlqeu shumicėn prej tyre; sepse ranė tė vdekur nė shkretėtirė.

  10:6 Dhe kėto u bėnė si shembuj pėr ne, qė ne tė mos dėshirojmė gjėra tė liga, ashtu si dėshiruan ata,

  10:7 dhe qė tė mos bėheni idhujtarė si disa nga ata, sikurse ėshtė shkruar: ``Populli u ul qė tė hajė dhe tė pijė, dhe u ngrit pėr tė luajtur``.

  10:8 Dhe tė mos kurvėrojmė, ashtu si kurvėruan disa nga ata edhe ranė tė vdekur nė njė ditė njėzet e tre mijė.

  10:9 Dhe tė mos e tundojmė Krishtin, ashtu si e tunduan disa nga ata dhe u vranė nga gjarpėrinjtė.

  10:10 Dhe mos u ankoni, ashtu si u ankuan disa nga ata, dhe u vranė nga shkatėrruesi.

  10:11 Dhe tė gjitha kėto gjėra u ndodhėn atyre si shėmbull, dhe janė shkruar pėr paralajmėrimin tonė, pėr ne qė jemi nė mbarim tė epokėt.

  10:12 Prandaj ai qė mendon se qėndron mė kėmbė, le tė shohė se mos bjerė.

  10:13 Asnjė tundim nuk ju ka gjetur juve, pėrveē se tundimi njerėzor; por Perėndia ėshtė besnik dhe nuk do tė lejojė qė t`ju tundojnė pėrtej fuqive tuaja, por me tundimin do t`ju japė dhe rrugė dalje, qė ju tė mund ta pėrballoni.

  10:14 Prandaj, tė dashurit e mi, largohuni nga idhujtaria.

  10:15 Po ju flas si tė mėnēur, gjykojeni ju atė qė them:

  10:16 kupa e bekimit, qė ne bekojmė, a nuk ėshtė vallė pjesėmarrje nė gjakun e Krishtit? Buka qė ne thyejmė, a nuk ėshtė vallė pjesėmarrje nė trupin e Krishtit?

  10:17 Sepse ne tė shumtit, jemi njė bukė, njė trup, sepse tė gjithė marrim pjesė nė tė vetmen bukė.

  10:18 Shikoni Izraelin sipas mishit: ata qė hanė flijimet a nuk janė pjesėmarrės tė altarit?

  10:19 Ēfarė them, pra? Se idhulli ėshtė diēka? Apo se ajo qė u ėshtė flijuar idhujve ėshtė diēka?

  10:20 Jo, por them se gjėrat qė flijojnė johebrenjtė, ua flijojnė demonėve dhe jo Perėndisė; tani unė nuk dua qė ju tė keni pjesė me demonėt.

  10:21 Ju nuk mund tė pini kupėn e Zotit dhe kupėn e demonėve; ju nuk mund tė merrni pjesė nė tryezėn e Zotit dhe nė tryezėn e demonėve.

  10:22 A duam ne tė provokojmė Zotin deri nė xhelozi? A jemi ne mė tė fortė se ai?

  10:23 Gjithēka mė lejohet, por jo gjithēka ėshtė dobishme; gjithēka mė lejohet, por jo ēdo gjė ndėrton.

  10:24 Askush tė mos kėrkojė interesin e vet, por atė tė tjetrit.

  10:25 Hani ēdo gjė qė shitet te kasapi, pa bėrė pyetje pėr shkak tė ndėrgjegjes,

  10:26 sepse ``toka ėshtė e Zotit dhe gjithēka qė ajo pėrmban``.

  10:27 Dhe nė qoftė se ndonjė jobesimtar ju fton dhe ju doni tė shkoni, hani ēdo gjė qė t`u vihet pėrpara, pa bėrė pyetje pėr shkak tė ndėrgjegjes.

  10:28 Por nė qoftė se dikush ju thotė: ``Kjo ėshtė nga flijim idhujsh``, mos hani, pėr atė qė ju paralajmėroi dhe pėr shkak tė ndėrgjegjes, sepse ``toka ėshtė e Zotit dhe gjithēka qė ajo pėrmban``.

  10:29 Dhe them ndėrgjegje, por jo tėnden, por tė tjetrit. Sepse pėrse tė gjykohet liria ime nga ndėrgjegja e njė tjetri?

  10:30 Nė qoftė se unė marr pjesė me falenderim, pse tė shahem pėr atė gjė, pėr tė cilin falenderoj?

  10:31 Pra, nėse hani, nėse pini, nėse bėni ndonjė gjė tjetėr, tė gjitha t`i bėni pėr lavdinė e Perėndisė.

  10:32 Mos u bėni shkak skandali as pėr Judenj, as pėr Grekė, as pėr kishėn e Perėndisė;

  10:33 sikurse edhe unė vetė pėrpiqem t`u pėlqej tė gjithėve nė ēdo gjė, nuk kėrkoj pėrfitimin tim, por tė tė shumtėve, qė tė shpėtohen.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine