Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1CORINTHIANS 9

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  9:1 A s`jam unė apostull? A s`jam unė i lirė? Po a nuk e pashė Jezu Krishtin, Zotin tonė? A nuk jeni ju vepra ime nė Zotin?

  9:2 Nė qoftė se pėr tė tjerėt nuk jam apostull, sė paku pėr ju unė jam; sepse ju jeni vula e apostullimit tim nė Zotin.

  9:3 Kjo ėshtė mbrojtja ime ndaj atyre qė mė hetojnė.

  9:4 A nuk kemi edhe ne tė drejtė tė hamė e tė pimė?

  9:5 A nuk kemi edhe ne tė drejtė tė marrim me vete njė bashkėshorte, qė tė jetė motėr nė besim, sikurse edhe apostujt e tjerė, dhe vėllezėrit e Zotit, edhe Kefa?

  9:6 Apo vetėm unė dhe Barnaba nuk kemi tė drejtė tė mos punojmė?

  9:7 Kush, vallė, shkon nė luftė me shpenzimet e veta? Kush mbjell vresht dhe nuk ha nga fryti i tij? Kush kullot njė tufė dhe nuk ha nga qumėshti i tufės?

  9:8 A i them kėto si njeri? A nuk i thotė kėto edhe ligji?

  9:9 Sepse nė ligjin e Moisiut ėshtė shkru-ar: ``Mos ia lidh gojėn kaut qė shin``. A u merrka Perėndia me qetė, vallė?

  9:10 Apo e thotė kėtė pėr ne? Vėrtetė pėr ne janė shkruar, sepse kush lėron duhet tė lėrojė me shpresė, dhe kush shin, duhet tė shijė me shpresė qė tė marrė atė qė shpreson.

  9:11 Nė qoftė se ne kemi mbjellė midis jush gjėrat frymėrore, a ėshtė gjė e madhe nėse korrim tė mirat tuaja materiale?

  9:12 Nė qoftė se tė tjerė kanė pjesė tė kėsaj tė drejte mbi ju, a nuk do ta kishim ne shumė mė tepėr? Po ne nuk e pėrdornim kėtė tė drejtė; po durojmė ēdo gjė, pėr tė mos i vėnė asnjė pengesė ungjillit tė Krishtit.

  9:13 Nuk e dini ju se ata qė kryejnė shėrbesėn e shenjtė hanė nga gjėrat e tempullit, dhe ata qė i shėrbejnė altarit marrin pjesė nga tė mirat e altarit?

  9:14 Kėshtu edhe Zoti urdhėroi qė ata qė shpallin ungjillin, nga ungjilli tė rrojnė.

  9:15 Por unė nuk pėrdora asnjė nga kėto gjėra as nuk i shkrova, qė kėshtu tė mė bėhet, sepse pėr mua ėshtė mė mirė tė vdes se sa dikush ta bėjė tė kotė tė mburrurit tim.

  9:16 Sepse, nė qoftė se unė predikoj ungjillin, s`ka asgjė qė unė tė mburrem, sepse kjo ėshtė njė nevojė qė mė ėshtė ngarkuar; edhe mjerė unė, po nuk predikova ungjillin!

  9:17 Sepse, po e bėra kėtė vullnetarisht, do tė kem njė pagė; por po ta bėj kundėr dėshirės, mbetet gjithnjė njė detyrė qė mė ėshtė besuar.

  9:18 Cila, pra, ėshtė paga ime? Qė, duke predikuar ungjillin ta bėj ungjillin tė ofruar falas, pa e pėrdorur pėr keq pushtetin tim nė ungjillin.

  9:19 Sepse, ndonėse jam i liruar nga tė gjithė, e bėra vetėn time shėrbėtor tė tė gjithėve qė tė fitoj sa mė shumė njerėz.

  9:20 Kėshtu e kam bėrė vetėn time Jude me Judenjtė pėr t`i fituar Judenjtė; e kam bėrė veten time si njė qė ėshtė nėn ligj me ata qė janė nėn ligj pėr t`i fituar ata qė janė nėn ligj;

  9:21 me ata qė janė pa ligj e kam bėrė veten time si pa ligj (ndonėse nuk isha pa ligjin e Zotit, por nėn ligjin e Krishtit), pėr tė fituar ata qė janė pa ligj.

  9:22 E kam bėrė veten time tė dobėt me tė dobėtit, pėr tė fituar tė dobėtit; e kam bėrė veten time gjithēka pėr tė gjithė, qė tė mund tė shpėtoj me ēdo mėnyrė disa njerėz.

  9:23 Dhe kėtė e bėj pėr hir tė ungjillit, qė tė bėhem edhe unė pjestar i tij.

  9:24 A nuk e dini se ata qė vrapojnė nė pistė, vėrtetė vrapojnė tė gjithė, por vetėm njė e fiton ēmimin? Vraponi nė mėnyrė qė ta merrni.

  9:25 Dhe kushdo qė merr pjesė nė garė kontrollon veten nė tė gjitha; dhe ata e bėjnė kėtė pėr tė marrė njė kurorė qė prishet, kurse ne pėr njė kurorė qė nuk prishet.

  9:26 Unė, pra, vrapoj, por jo sikur jam i pasigurt; kėshtu luftoj, por jo sikur rrah erėn;

  9:27 madje e mundoj trupin tim dhe e nėnshtroj, se mos, pasi t`u kem predikuar tė tjerėve, tė bėhem pėr t`u pėrjashtuar.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine