Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1SAMUEL 22

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  22:1 Pastaj Davidi u nis qė andej dhe u strehua nė shpellėn e Adulamit; kur vėllezėrit e tij dhe tėrė shtėpia e atit tė tij e mėsuan, zbritėn aty poshtė tek ai.

  22:2 Dhe tėrė ata qė hasnin vėshtirėsi, qė kishin borxhe o qė ishin tė pakėnaqur u mblodhėn pranė tij dhe ai u bė kreu i tyre. Ishin me tė rreth katėrqind veta.

  22:3 Qė andej Davidi shkoi nė Mitspah tė Moabit dhe i tha mbretit tė Moabit: "Lejo qė ati dhe nėna ime tė vijnė dhe tė banojnė me ju, deri sa unė tė mėsoj se ēfarė do tė bėjė Perėndia pėr mua".

  22:4 Kėshtu ai i ēoi para mbretit tė Moabit, dhe ata qėndruan me tė tėrė kohėn qė Davidi ndodhej nė fortesė.

  22:5 Pastaj profeti Gad i tha Davidit: "Mos qėndro mė nė fortesė, por nisu dhe shko nė vendin e Judės". Atėherė Davidi u nis dhe shkoi nė pyllin e Herethit.

  22:6 Kur Sauli mėsoi qė Davidi dhe njerėzit qė ishin me tė qenė zbuluar (Sauli ndodhej atėherė nė Gibeah poshtė nėn drurin e marinės nė Ramah, me ushtėn e tij nė dorė dhe tė gjithė shėrbėtorėt e tij e rrethonin).

  22:7 Sauli u tha shėrbėtorėve qė i rrinin rreth e qark: "Mė dėgjoni tani, Beniaminitė! Biri i Isait do t`ju japė juve ara dhe vreshta. Do t`ju bėjė tė gjithėve komandantė tė mijėshėve dhe qindėshėve?

  22:8 Tė gjithė ju keni komplotuar, dhe asnjė nga ju nuk mė ka informuar pėr besėlidhjen, qė im bir ka lidhur me birin e Isait; dhe nuk ka asnjė prej jush qė t`i vijė keq pėr mua dhe tė mė njoftojė qė im bir ka ngritur kundėr meje shėrbėtorin tim qė tė mė kurdisė kurthe siē bėn sot?".

  22:9 U pėrgjegj atėherė Idumei Doeg, qė rrinte nė krye tė shėrbėtorėve tė Saulit, dhe tha: "Unė e pashė birin e Isait kur erdhi nė Nob tek Ahimeleku, bir i Ahitubit;

  22:10 ky ėshtė kėshilluar me Zotin lidhur me tė, i dha ushqime dhe i dorėzoi shpatėn e Filisteut Goliath".

  22:11 Atėherė mbreti dėrgoi tė thėrrasin priftin Ahimelek, birin e Ahitubit, dhe tėrė shtėpinė e atit tė tij, priftėrinjtė qė ishin nė Nob; dhe ata erdhėn tė gjithė te mbreti.

  22:12 Sauli tha: "Tani dėgjo, o bir i Ahitubit!". Ai u pėrgjegj: Ja ku jam, o imzot".

  22:13 Sauli i tha: "Pse ti dhe biri i Isait keni komlotuar kundėr meje, duke i dhėnė bukė dhe njė shpatė, dhe je kėshilluar me Perėndinė lidhur me tė, me qėllim qė tė ngrihet kundėr meje dhe tė mė kurdisė kurthe siē bėn sot?".

  22:14 Atėherė Ahimeleku iu pėrgjegj mbretit, duke thėnė: "Po midis gjithė shėrbėtorėve tė tu kush ėshtė besnik si Davidi, dhėndėr i mbretit, i gatshėm nėn urdhrat e tua dhe i nderuar nė shtėpinė tėnde?

  22:15 Vallė sot kam filluar tė kėshillohem me Perėndinė pėr tė? Mos qoftė kurrė, qė mbreti tė akuzojė pėr gjėra tė tilla shėrbėtorin e tij apo dikė nga shtėpia e atit tim, sepse shėrbėtori yt nuk dinte asgjė nga tėrė kjo, as pak e as shumė".

  22:16 Mbreti tha: "Ti me siguri ke pėr tė vdekur, Ahimelek, ti dhe tėrė shtėpia e atit tėnd!".

  22:17 Atėherė mbreti urdhėroi rojet qė e rrethonin: "Kthehuni dhe vritni priftėrinjtė e Zotit, sepse edhe ata mbajnė anėn Davidit dhe e dinin qė ai kishte ikur, por nuk mė njoftuan". Por shėrbėtorėt e mbretit nuk deshėn tė zgjatnin duart pėr tė goditur priftėrinjtė e Zotit.

  22:18 Atėherė mbreti i tha Doegut: "Kthehu ti dhe godit priftėrinjtė!". Kėshtu Idumeti Doeg u kthye dhe goditi priftėrinjtė; atė ditė vrau tetėdhjetė e pesė persona qė mbanin efodin prej liri.

  22:19 Sauli goditi gjithashtu me shpatė Nobin, qytetin e priftėrinjve, burrat, gratė, tė vegjėlit, foshnjat e gjirit, lopėt, gomarėt dhe delet; i vrau tė gjithė me shpatė.

  22:20 Megjithatė njė nga bijtė e Ahimelekut, bir i Ahitubit, i quajtur Abiathar, shpėtoi dhe u strehua pranė Davidit.

  22:21 Abiathari i njoftoi Davidit qė Sauli kishte vrarė priftėrinjtė e Zotit.

  22:22 Davidi i tha Abiatharit: "Unė e dija mirė atė ditė qė Idumeu Doeg, i cili ndodhej aty, pa dyshim do ta lajmėronte Saulin. Unė jam shkaktari i vdekjes tė tė gjithė personave tė shtėpisė sė atit tėnd.

  22:23 Rri me mua, mos ki frikė; ai qė kėrkon jetėn time kėrkon edhe tėnden; por me mua do tė jesh i sigurt.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine