Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1SAMUEL 23

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  23:1 Pastaj i thanė Davidit: "Ja, Filistejtė janė duke luftuar kundėr Kejlahut dhe po plaēkisnin lėmenjtė".

  23:2 Kėshtu Davidi u kėshillua me Zotin, duke thėnė: "Tė shkoj unė t`i mund kėta Filistej?". Zoti iu pėrgjegj me kėto fjalė Davidit: "Shko, mundi Filistejtė dhe shpėto Kejlahun".

  23:3 Por njerėzit e Davidit i thanė: "Ja, ne na ka zėnė frika qė kėtu nė Jude, si do tė bėhet pastaj nė rast se shkojmė nė Kejlah kundėr trupave tė Filistejve?".

  23:4 Davidi u kėshillua pėrsėri me Zotin dhe Zoti iu pėrgjegj dhe i tha: "Ēohu, zbrit nė Kejlah, sepse unė do t`i jap Filistejtė nė duart e tua".

  23:5 Atėherė Davidi shkoi me njerėzit e tij nė Kejlah, luftoi kundėr Filistejve, ua mori bagėtinė dhe bėri kėrdi tė madhe nė radhėt e tyre. Kėshtu Davidi ēliroi banorėt e Kejlahut.

  23:6 Kur Abiathari, bir i Ahimelekut, u strehua pranė Davidit nė Kejlah, solli me vete edhe efodin.

  23:7 Saulin e njoftuan qė Davidi kishte arritur nė Kejlah. Atėherė Sauli tha: "Perėndia e ka dorėzuar nė duart e mia, sepse vajti tė mbyllet nė njė qytet qė ka porta dhe shule.".

  23:8 Sauli mblodhi tėrė popullin pėr luftė, pėr tė zbritur nė Kejlah dhe pėr tė rrethuar Davidin dhe njerėzit e tij.

  23:9 Kur Davidi mėsoi qė Sauli po kurdiste tė keqen kundėr tij, i tha priftit Abiathar: "Sille kėtu efodin".

  23:10 Pastaj Davidi tha: "O Zot, Perėndi i Izraelit, shėrbėtori yt e ka kuptuar qartė qė Sauli kėrkon tė vijė nė Kejlah pėr ta shkatėrruar qytetin pėr shkakun tim.

  23:11 Krerėt e Kejlahut a do tė mė dorėzojnė nė duart e tij? A do tė zbresė Sauli si ka dėgjuar shėrbėtori yt? O Zot, Perėndi i Izraelit, bėja tė ditur shėrbėtorit tėnd!". Zoti u pėrgjegj: "Ka pėr tė zbritur".

  23:12 Davidi pyeti akoma: "Krerėt e Kejlahut a do tė mė dorėzojnė mua dhe njerėzit e mi nė duart e Saulit?". Zoti u pėrgjegj: "Do t`ju dorėzojnė".

  23:13 Atėherė Davidi dhe njerėzit e tij, rreth gjashtėqind veta, dolėn nga Kejlahu dhe brodhėn sa andej e kėtej. Kur Sauli u njoftua qė Davidi kishte ikur nga Kejlahu, ai hoqi dorė nga fushata e tij.

  23:14 Davidi banoi nė fortesa tė shkretėtirės dhe qėndroi nė krahinėn malore tė shkretėtirės sė Zifit. Sauli e kėrkonte vazhdimisht, por Perėndia nuk ia dorėzoi nė dorė.

  23:15 Davidi, duke ditur qė Sauli ishte nisur pėr ta vrarė, mbeti nė shkretėtirėn e Zifit, nė pyll.

  23:16 Atėherė Jonathani, bir i Saulit, u ngrit dhe shkoi te Davidi nė pyll; dhe e ndihmoi tė gjejė forcė te Perėndia.

  23:17 Pastaj i tha: "Mos ki frikė, sepse Sauli, ati im, nuk do tė arrijė tė tė shtjerė nė dorė; ti do tė mbretėrosh mbi Izraelin dhe unė do tė jem i dyti pas teje. Vetė Sauli, ati im, e di kėtė".

  23:18 Kėshtu tė dy bėnė njė besėlidhje para Zotit; pas kėsaj Davidi mbeti nė pyll, kurse Jonathani shkoi nė shtėpinė e tij.

  23:19 Pastaj Zifejtė shkuan te Sauli nė Gibeah dhe i thanė: "A nuk rri Davidi i fshehur nė fortesa nė pyll, mbi kodrėn e Hakilahut qė ndodhet nė jug tė shkretėtirės?

  23:20 Prandaj, o mbret, zbrit, sepse gjithė dėshira e shpirtit tėnd ėshtė tė zbresėsh; do tė mendojmė ne ta dorėzojmė nė duart e mbretit".

  23:21 Sauli tha: "Qofshi tė bekuar nga Zoti, sepse ju ka ardhur keq pėr mua!

  23:22 Shkoni, ju lutem, dhe sigurohuni mė mirė pėr tė njohur dhe pėr tė parė vendin ku strehohet, dhe kush e ka parė atje, sepse mė thonė qė ai ėshtė shumė dinak.

  23:23 Pėrpiquni tė njihni tė gjitha vendet e fshehta ku strehohet; pastaj kthehuni tek unė me lajme tė sigurta dhe unė do tė vij me ju. Kėshtu, nė qoftė se ai ėshtė nė atė vend, unė do ta kėrkoj midis tė gjithė mijėrave tė Judės".

  23:24 Atėherė ata u ngritėn dhe shkuan nė Zif, pėrpara Saulit: por Davidi dhe njerėzit e tij ishin nė shkretėtirėn e Maonit, nė Arabah, nė jug tė shkretėtirės.

  23:25 Kur Sauli dhe njerėzit e tij shkuan ta kėrkojnė, Davidin e kishin lajmėruar; prandaj ai zbriti te shkėmbi dhe mbeti nė shkretėtirėn e Maonit. Kur e mori vesh Sauli, e ndoqi Davidin nė shkretėtirėn e Maonit.

  23:26 Sauli ecte mbi njė anė tė malit, ndėrsa Davidi me gjithė njerėzit e tij ecnin nė anėn tjetėr. Kur Davidi po shpejtonte marshimin e tij pėr t`i shpėtuar Saulit, ndėrsa Sauli dhe njerėzit e tij ishin duke rrethuar Davidin dhe njerėzit e tij pėr t`i kapur,

  23:27 arriti te Sauli njė lajmėtar qė tha: "Shpejtohu tė vish, sepse Filistejtė kanė pushtuar vendin".

  23:28 Kėshtu Sauli nuk e ndoqi mė Davidin dhe shkoi tė pėrballojė Filistejtė; prandaj ky vend u quajt "shkėmbi i ndarjes".

  23:29 Pastaj qė andej Davidi shkoi pėr t`u vendosur nė fortesat e En-Gedit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine