Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1SAMUEL 24

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  24:1 Kur Sauli u kthye nga ndjekja e Filistejve, i njoftuan sa vijon: "Ja, Davidi ėshtė nė shkretėtirėn e En-Gedit".

  24:2 Atėherė Sauli mori tre mijė njerėz tė zgjedhur nga tėrė Izraeli dhe shkoi tė kėrkojė Davidin dhe njerėzit e tij pėrballė shkėmbinjve tė dhive tė egra.

  24:3 Me tė arritur nė vathėt e deleve gjatė rrugės, ku ndodhej njė shpellė, Sauli hyri brenda saj pėr tė bėrė njė nevojė natyrale. (Davidi dhe njerėzit e tij ishin nė fund tė shpellės).

  24:4 Njerėzit e Davidit i thanė: "Kjo ėshtė dita gjatė sė cilės Zoti tė thotė: "Ja, unė po ta dorėzoj nė dorėn tėnde armikun tėnd; bėj me tė ē`tė duash"". Atėherė Davidi u ngrit dhe pa u diktuar preu njė cep tė mantelit tė Saulit.

  24:5 Por pas kėsaj Davidit i rrahu zemra, sepse i kishte prerė cepin e mantelit Saulit.

  24:6 Kėshtu u tha njerėzve tė tij: "Tė mė ruajė Zoti nga kryerja e njė veprimi tė tillė kundėr zotėrisė sime, kundėr tė vajosurit tė Zotit, nga shtrirja e dorės sime kundėr tij, sepse ėshtė i vajosuri i Zotit".

  24:7 Me kėto fjalė Davidi i ndali njerėzit e tij dhe nuk i la tė hidhen kundėr Saulit. Pastaj Sauli u ngrit, doli nga shpella dhe vazhdoi rrugėn e tij.

  24:8 Pas kėsaj edhe Davidi u ngrit, doli nga shpella dhe i thirri Saulit, duke thėnė: "O mbret, o imzot!". Atėherė Sauli u kthye, dhe Davidi uli fytyrėn pėr tokė dhe u pėrul.

  24:9 Davidi i tha Saulit: "Pse dėgjon fjalėt e njerėzve qė thonė: "Davidi kėrkon tė tė bėj keq?".

  24:10 Ja, sot sytė e tu panė qė sot Zoti tė kishte dorėzuar nė duart e mia nė atė shpellė; dikush mė tha tė tė vras, por unė tė kurseva dhe thashė: "Nuk do ta shtrij dorėn kundėr zotėrisė tim, sepse ėshtė i vajosuri i Zotit".

  24:11 Veē kėsaj, o ati im, shiko nė dorėn time cepin e mantelit tėnd. Nė rast se kam prerė cepin e mantelit tėnd dhe nuk tė kam vrarė, mund tė kuptosh dhe tė bindesh qė nuk ka nė veprimet e mia ligėsi, as rebelim dhe se nuk kam mėkatuar kundėr teje; por ti po mė kurdis gracka pėr tė mė hequr jetėn!

  24:12 Zoti le tė vendosė midis teje dhe meje dhe Zoti le tė mė marrė hakun kundėr teje; sepse unė nuk do ta ngre dorėn kundėr teje.

  24:13 Ashtu si thotė proverbi i lashtė: "Ligėsia vjen nga tė liqtė". Por unė nuk do ta shtrij dorėn time kundėr teje.

  24:14 Kundėr kujt ka dalė mbreti i Izraelit? Cilin je duke persekutuar? Njė qen tė ngordhur, njė plesht?

  24:15 Zoti le tė jetė gjykatės dhe le tė sigurojė drejtėsi midis meje dhe teje; tė ketė mundėsinė tė shohė dhe tė mbrojė ēėshtjen time, tė mė japė hak, duke mė liruar nga duart e tua".

  24:16 Kur Davidi mbaroi sė thėni kėto fjalė Saulit, ky i tha: "Ky ėshtė zėri yt, biri im David?". Dhe Sauli ngriti zėrin dhe filloi tė qajė.

  24:17 Pastaj i tha Davidit: "Ti je mė i drejtė se unė, sepse mė ke bėrė tė mira, kurse unė tė kam bėrė tė kėqija.

  24:18 Ti sot tregove qe je sjellė mirė me mua, sepse Zoti mė kishte lėnė nė duart e tua, por ti nuk mė vrave.

  24:19 Kur, pra, njė njeri takon armikun e tij dhe e lė tė shkojė nė paqe? Zoti tė dhėntė tė mira pėr atė qė mė ke bėrė sot.

  24:20 Tani e di me siguri qė ti do tė mbretėrosh dhe qė mbretėria e Izraelit do tė jetė e qėndrueshme nė duart e tua.

  24:21 Prandaj betomu nė emėr tė Zotit qė nuk do t`i vrasėsh pasardhėsit e mi pas meje dhe nuk do ta fshish emrin tim nga shtėpia e atit tim".

  24:22 Davidi iu betua Saulit. Pastaj Sauli shkoi nė shtėpinė e tij, ndėrsa Davidi dhe njerėzit e tij u ngjitėn nė fortesė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine