Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 4

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  4:1 "Tani, pra, o Izrael, dėgjo statutet dhe dekretet qė po ju mėsoj, qė t`i zbatoni nė praktikė, tė jetoni dhe tė shtini nė dorė vendin qė Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, ju jep.

  4:2 Nuk do t`i shtoni asgjė atyre qė unė ju urdhėroj dhe nuk do t`u hiqni asgjė, por zotohuni tė zbatoni urdhrat e Zotit, Perėndisė tuaj, qė unė ju porosis.

  4:3 Sytė tuaj panė atė qė Zoti bėri nė Baal-Peor; sepse Zoti, Perėndia juaj, shkatėrroi para jush tė gjithė ata qė kishin shkuar pas Baal-Peorit;

  4:4 por ju qė i qėndruat besnikė Zotit, Perėndisė tuaj, sot jeni tė gjithė tė gjallė.

  4:5 Ja, unė ju mėsova statutet dhe dekretet, ashtu si Zoti, Perėndia im, mė ka urdhėruar, me qėllim qė t`i zbatoni nė vendin nė tė cilin po hyni pėr ta shtėnė nė dorė.

  4:6 Do t`i respektoni, pra, dhe do t`i zbatoni nė praktikė; sepse kjo do tė jetė dituria dhe zgjuarsia juaj nė sytė e popujve, tė cilėt, duke dėgjuar tė flitet pėr tė gjitha kėto statute, kanė pėr tė thėnė: "Ky komb i madh ėshtė njė popull i ditur dhe i zgjuar!".

  4:7 Cili komb i madh ka nė fakt Perėndinė aq pranė vetes, si Zotin Perėndinė tonė, qė ėshtė pranė nesh sa herė e kėrkojmė?

  4:8 Cili komb i madh ka statute dhe dekrete tė drejta si gjithė ky ligj qė po ju vė pėrpara sot?

  4:9 Vetėm kini kujdes pėr veten tuaj dhe tregohuni tė zellshėm pėr shpirtin tuaj, nė mėnyrė qė tė mos harroni gjėrat qė sytė tuaj kanė parė dhe kėto tė mos largohen nga zemra juaj pėr tė gjitha ditėt e jetės suaj. Por ua mėsoni bijve tuaj dhe bijve tė bijve tuaj,

  4:10 veēanėrisht pėr ditėn gjatė sė cilės jeni paraqitur para Zotit, Perėndisė tuaj nė Horeb, kur Zoti mė tha: "Mė mblidh popullin dhe ai tė dėgjojė fjalėt e mia, qė tė mėsojnė tė mė kenė frikė gjatė tė gjitha ditėve qė do tė jetojnė mbi tokė dhe t`ua mėsojnė bijve tė tyre".

  4:11 Atėherė ju u afruat dhe u ndalėt nė kėmbėt e malit; dhe mali digjej nga flakėt qė ngriheshin nė mes tė qiellit, dhe ishte rrethuar nga terrina, nga re dhe nga njė errėsirė e dėndur.

  4:12 Dhe Zoti ju foli nga mesi i zjarrit; ju dėgjuat tingėllimin e fjalėve, por nuk patė asnjė figurė; dėgjuat vetėm njė zė.

  4:13 Kėshtu ai ju shpalli besėlidhjen e tij, qė ju porositi tė respektoni, domethėnė tė dhjetė urdhėrimet; dhe i shkroi mbi dy pllaka prej guri.

  4:14 Dhe mua, nė atė kohė, Zoti mė urdhėroi t`ju mėsoj statutet dhe dekretet, qė t`i zbatoni nė vendin ku jeni duke hyrė pėr t`u bėrė zotėr tė tij.

  4:15 Me qenė, pra se nuk patė asnjė figurė ditėn qė Zoti ju foli nė Horeb nga mesi i zjarrit, tregoni kujdes tė veēantė pėr shpirtėrat tuaja,

  4:16 me qėllim qė tė mos shthureni dhe tė mos gdhendni ndonjė shėmbėlltyrė, nė trajtėn e ndonjė figure: paraqitjen e njė burri apo tė njė gruaje,

  4:17 paraqitjen e njė kafshe qė ėshtė mbi tokė, paraqitjen e njė zogu qė fluturon nė qiell,

  4:18 paraqitjen e ēdo gjėje qė zvarritet mbi dhe, paraqitjen e njė peshku qė noton nė ujėrat poshtė tokės;

  4:19 sepse duke ngritur sytė nė qiell dhe duke parė diellin, hėnėn, yjet, tė tėra, domethėnė tėrė ushtrinė qiellore, ti tė mos nxitesh tė biesh pėrmbys pėrpara kėtyre gjėrave dhe t`u shėrbesh, gjėrave qė Zoti, Perėndia yt, u ka dhėnė tėrė popujve qė ndodhen nėn tė gjithė qiejtė;

  4:20 por Zoti ju mori dhe ju nxori nga furra e hekurt, nga Egjipti, pėr tė qenė populli i tij, trashėgimia e tij, ashtu siē jeni sot.

  4:21 Zoti u zemėrua me mua pėr shkakun tuaj, dhe u betua qė nuk do ta kaloja Jordanin dhe nuk do tė hyja nė vendin e mirė qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi.

  4:22 Kėshtu unė do tė vdes nė kėtė vend pa kaluar Jordanin; ju do ta kaloni dhe do tė shtini nė dorė atė vend tė mirė.

  4:23 Ruhuni se harroni besėlidhjen qė Zoti, Perėndia juaj, ka lidhur me ju, dhe bėni ndonjė shėmbėlltyrė tė gdhendur nė trajtėn e ēfarėdo gjėje qė Zoti, Perėndia yt, e ka ndaluar.

  4:24 Sepse Zoti, Perėndia yt, ėshtė njė zjarr qė tė konsumon, njė Zot ziliqar.

  4:25 Kur tė kesh pjellė bij dhe bij tė bijve tė tu, dhe tė keni banuar pėr njė kohė tė gjatė nė atė vend, nė rast se shthureni dhe sajoni shėmbėlltyra tė gdhendura nė trajtėn e ēfarėdo gjėje, dhe bėni tė keqen nė sytė e Zotit, Perėndisė tuaj, pėr ta ngacmuar,

  4:26 unė thėrres sot pėr tė dėshmuar kundėr jush qiellin dhe tokėn, se ju do tė zhdukeni shpejt plotėsisht nga vendi ku shkoni pėr t`u bėrė zotėr tė tij, duke kaluar Jordanin. Ju atje nuk do t`i zgjatni ditėt tuaja, por do tė shkatėrroheni plotėsisht.

  4:27 Dhe Zoti do t`ju shpėrndajė midis popujve, dhe nuk do tė mbetet nga ju veēse njė numėr i vogėl njerėzish midis kombeve ku do t`ju ēojė Zoti.

  4:28 Dhe atje do t`u shėrbeni perėndive prej druri e prej guri, tė bėra nga dora e njeriut, qė nuk shohin, nuk dėgjojnė, nuk hanė dhe nuk nuhasin.

  4:29 Por aty do tė kėrkosh Zotin, Perėndinė tėnd; dhe do ta gjesh, nė rast se do ta kėrkosh me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirt.

  4:30 Kur do tė jesh nė ankth dhe do tė kenė ndodhur tėrė kėto gjėra, nė kohėn e fundit, do tė kthehesh tek Zoti, Perėndia yt, dhe do ta dėgjosh zėrin e tij;

  4:31 (sepse Zoti, Perėndia yt, ėshtė njė Zot mėshirėplotė); ai nuk tė ka braktisur dhe nuk do tė tė shkatėrrojė, nuk do tė harrojė besėlidhjen pėr tė cilėn iu betua etėrve tė tu.

  4:32 Pyet gjithashtu kohėrat e lashta, qė kanė qenė para teje, nga dita qė Perėndia krijoi njeriun nė tokė, dhe pyet nga njė anė e qiellit nė tjetrėn nė se ka pasur ndonjė herė njė gjė aq tė madhe si kjo ose nė se ėshtė dėgjuar njė gjė e tillė si kjo.

  4:33 A ka pasur vallė ndonjė popull qė tė ketė dėgjuar zėrin e Perėndisė tė flasė nga mesi i zjarrit, siē e dėgjove ti, dhe tė ketė mbetur gjallė?

  4:34 A ka pasur vallė ndonjė Perėndi qė ka provuar tė shkojė e tė marrė pėr vete njė komb nė mes tė njė kombi tjetėr me anė provash, shenjash, mrekullish dhe betejash, me dorė tė fuqishme, me krahė tė shtrirė dhe me ankthe tė mėdha terrori, siē bėri pėr ju Zoti, Perėndia juaj, nė Egjipt para syve tuaj?

  4:35 Tė tėra kėto tė janė treguar, nė mėnyrė qė tė pranosh se Zoti ėshtė Perėndi dhe qė nuk ka asnjė tjetėr veē tij.

  4:36 Nga qielli bėri qė tė dėgjosh zėrin e tij qė tė tė mėsojė; dhe mbi tokė tė bėri tė shikosh zjarrin e tij tė madh dhe dėgjove fjalėt e tij nė mes tė zjarrit.

  4:37 Dhe nga qė i deshi etėrit e tu, ai zgjodhi pasardhėsit e tyre dhe i nxori nga Egjipti nė prani tė tij, me anė tė fuqisė sė tij tė madhe.

  4:38 duke dėbuar para teje kombe mė tė mėdha dhe mė tė fuqishme se ti, me qėllim qė ti tė hyje dhe ta merrje si trashėgimi vendin e tyre.

  4:39 Mėso, pra, sonte dhe mbaje nė zemrėn tėnde qė Zoti ėshtė Perėndi atje lart nė qiejt dhe kėtu poshtė nė tokė, dhe se nuk ka asnjė tjetėr.

  4:40 Respekto pra statutet dhe urdhėrimet e tij qė unė po tė jap sot, qė tė jetosh nė begati ti dhe bijtė e tu mbas teje dhe tė zgjatėsh ditėt e tua nė vendin qė Zoti, Perėndiai yt, po tė jep pėr gjithnjė".

  4:41 Atėherė Moisiu veēoi tri qytete matanė Jordanit, nė drejtim tė lindjes,

  4:42 nė tė cilėt mund tė strehohej vrasėsi qė kishte vrarė tė afėrmin e tij padashur, pa e urryer mė parė, dhe me qėllim qė tė ruante jetėn e tij duke u strehuar nė njerin prej kėtyre qyteteve:

  4:43 Betseri nė shkretėtirėn e krahinės fushore pėr Rubenitėt, Ramothi nė Galaad pėr Gaditėt dhe Golani nė Bashan pėr Manasitėt.

  4:44 Ky ėshtė ligji qė Moisiu u paraqiti bijve tė Izraelit.

  4:45 Kėto janė regullat, statutet dhe dekretet qė Moisiu u dha bijve tė Izraelit kur dolėn nga Egjipti,

  4:46 matanė Jordanit, nė luginėn pėrballė Beth-Peorit, nė vendin e Sihonit, mbretit tė Amorejve, qė banonte nė Heshbon, dhe qė Moisiu dhe bijtė e Izraelit i mundėn kur dolėn nga Egjipti.

  4:47 Ata shtinė nė dorė vendin e tij dhe vendin e Ogut, mbretit tė Balshanit, dy mbretėr tė Amorejve, qė banonin matanė Jordanit, nė drejtim tė lindjes,

  4:48 nga Aroreri, qė ndodhet nė brigjet e pėrroit Arnon, deri nė malin Sion, (domethėnė mali i Hermonit),

  4:49 bashkė me gjithė fushėn matanė Jordanit, nė drejtim tė lindjes, deri nė detin e Arabahut, poshtė shpateve tė Pisgahut.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine