Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Moisiu mblodhi tėrė Izraelin dhe i tha: "Dėgjo, Izrael, statutet dhe dekretet qė unė shpall sot nė veshėt e tu me qėllim qė ti t`i mėsosh dhe tė zotohesh t`i zbatosh.

  5:2 Zoti, Perėndia ynė, lidhi njė besėlidhje me ne nė Horeb.

  5:3 Zoti e lidhi kėtė besėlidhje jo me etėrit tanė, por me ne qė jemi kėtu tė gjithė tė gjallė.

  5:4 Zoti ju foli nė sy nė mal, nga mesi i zjarrit.

  5:5 Unė ndodhesha atėherė midis Zotit dhe jush pėr t`ju referuar fjalėn e tij, sepse ju patėt frikė nga zjarri dhe nuk u ngjitėt nė mal. Ai tha:

  5:6 "Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė ka nxjerrė nga vendi i Egjiptit, nga shtėpia e skllavėrisė.

  5:7 Nuk do tė kesh perėndi tė tjera pėrpara meje.

  5:8 Nuk do tė bėsh asnjė skulpturė apo shėmbėlltyrė tė gjėrave qė janė atje lart nė qiell, kėtu poshtė nė tokė apo nė ujėrat poshtė tokės.

  5:9 Nuk do tė biesh pėrmbys para tyre dhe nuk do t`u shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xhelos qė dėnon paudhėsinė e etėrve ndaj bijve deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,

  5:10 por tregohem i dashur ndaj mijėra njerėzish qė mė duan dhe respektojnė urdhėrimet e mia.

  5:11 Nuk do ta pėrdorėsh mė kot emrin e Zotit, Perėndisė tėnd, sepse Zoti nuk ka pėr ta lėnė tė padėnuar atė qė pėrdor emrin e tij kot.

  5:12 Respekto ditėn e shtunė pėr tė shenjtėruar, ashtu siē tė ka porositur Zoti, Perėndia yt.

  5:13 Do tė punosh gjashtė ditė dhe gjatė kėtyre ditėve do tė bėsh ēdo punė tėnde,

  5:14 por dita e shtatė ėshtė e shtuna, e shenjtė pėr Zotin, Perėndinė tėnd; nuk do tė bėsh gjatė kėsaj dite asnjė punė, as ti, as biri yt, as bija jote, as shėrbėtori, as shėrbėtorja, as kau, as gomari, asnjė nga kafshėt e tua, dhe tė huajt qė ndodhen brenda portave tė shtėpisė sate, me qėllim qė shėrbėtori dhe shėrbėtorja jote tė ēlodhen si ti.

  5:15 Dhe mos harro qė ke qenė skllav nė vendin e Egjiptit dhe qė Zoti, Perėndia yt, tė nxori qė andej me njė dorė tė fuqishme dhe vepruese; prandaj Zoti, Perėndia yt, tė urdhėron tė respektosh ditėn e shtunė.

  5:16 Do tė nderosh atin dhe nėnėn tėnde ashtu si tė ka urdhėruar Zoti, Perėndia yt, qė tė jetosh gjatė dhe tė gėzosh begatinė nė tokėn qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep.

  5:17 Nuk do tė vrasėsh.

  5:18 Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.

  5:19 Nuk do tė vjedhėsh.

  5:20 Nuk do tė bėsh dėshmi tė rreme kundėr tė afėrmit tėnd.

  5:21 Nuk do tė dėshirosh gruan e tė afėrmit tėnd, nuk do tė dėshirosh shtėpinė e tė afėrmit tėnd, as arėn, as shėrbėtorin, as shėrbėtoren, as kaun, as gomarin dhe asnjė send qė janė pronė e tij".

  5:22 Kėto fjalė tha Zoti pėrpara tėrė asamblesė tuaj, nga mesi i zjarrit, tė resė dhe tė errėsirės sė dendur, me zė tė fortė; dhe nuk shtoi tjetėr. I shkroi mbi dy pllaka prej guri dhe mi dha mua.

  5:23 Kur ju dėgjuat zėrin nė mes tė errėsirės, ndėrsa mali ishte tėrė flakė, ju m`u afruat, gjithė prijėsit e fiseve dhe pleqtė tuaj,

  5:24 dhe thatė: "Ja, Zoti, Perėndia ynė, na tregoi lavdinė dhe madhėrinė e tij, dhe ne dėgjuam zėrin e tij nga mesi i zjarrit; sot kemi parė qė Perėndia mund tė flasė me njeriun dhe ky tė mbetet i gjallė.

  5:25 Po pse duhet tė vdesim? Ky zjarr i madh nė tė vėrtetė do tė na gllabėrojė; nė rast se vazhdojmė tė dėgjojmė akoma zėrin e Zotit, tė Perėndisė tonė, ne kemi pėr tė vdekur.

  5:26 Sepse, midis gjithė njerėzve, kush ėshtė ai qė, si ne, ka dėgjuar zėrin e Perėndisė tė gjallė tė flasė nė mes tė zjarrit dhe ka mbetur i gjallė?

  5:27 Afrohu ti dhe dėgjo tė gjitha ato qė Zoti, Perėndia ynė, do tė tė thotė, dhe ne do ta dėgjojmė dhe do tė bėjmė ato qė kėrkon ai".

  5:28 Zoti dėgjoi tingullin e fjalėve tuaja ndėrsa mė flisnit; kėshtu Zoti mė tha: "Unė dėgjova tingullin e fjalėve qė ky popull tė drejtoi; ēdo gjė qė ata thanė ėshtė mirė.

  5:29 Ah, sikur tė kishin gjithnjė njė zemėr tė tillė, tė mė kishin frikė dhe tė respektonin tėrė urdhėrimet e mia, qė tė rronin gjithnjė nė begati ata dhe bijtė e tyre!

  5:30 Shko dhe u thuaj: Kthehuni nė ēadrat tuaja.

  5:31 Por ti qėndro kėtu me mua dhe unė do tė tė tregoj tėrė urdhėrimet, tėrė statutet dhe dekretet qė do t`u mėsosh atyre, me qėllim qė t`i zbatojnė nė vendin qė unė po u jap si trashėgimi".

  5:32 Kini pra kujdes tė bėni atė qė Zoti, Perėndia juaj, ju ka urdhėruar; mos u shmangni as djathtas, as majtas;

  5:33 ecni tė tėrė nė rrugėn qė Zoti, Perėndia juaj, ju ka caktuar, qė tė jetoni, tė keni mbarėsi dhe tė zgjatni ditėt tuaja nė vendin qė do tė pushtoni".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine