Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 6

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  6:1 Ky ėshtė urdhėrimi, statutet dhe dekretet qė Zoti, Perėndia juaj, ka urdhėruar t`ju mėsojė, pėr t`i zbatuar nė vendin nė tė cilin po hyni pėr ta marrė nė zotėrim;

  6:2 me qėllim qė ti tė kesh frikė nga Zoti, Perėndia yt, tė respektosh gjatė gjithė ditėve tė jetės sate, ti, yt bir dhe djali i birit tėnd, tė tėra statutet dhe tė gjitha urdhėrimet e tij qė unė po tė jap, dhe me qėllim qė ditėt e jetės sate tė zgjaten.

  6:3 Dėgjo, pra, Izrael, dhe ki kujdes t`i zbatosh nė praktikė, me qėllim qė tė njohėsh begatinė dhe tė shumėzohesh me tė madhe nė vendin ku rrjedh qumėsht dhe mjalt, ashtu si tė ka thėnė Zoti, Perėndia i etėrve tė tu.

  6:4 Dėgjo, Izrael, Zoti, Perėndia ynė, ėshtė njė i vetėm.

  6:5 Ti do ta duash, pra, Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemėr, me gjithė shpirt dhe me tėrė forcėn tėnde.

  6:6 Dhe kėto fjalė qė sot po tė urdhėroj do tė mbeten nė zemrėn tėnde;

  6:7 do t`ua ngulitėsh bijve tė tu, do tė flasėsh pėr to kur rri ulur nė shtėpinė tėnde, kur ecėn rrugės, kur ke rėnė nė shtrat dhe kur ēohesh.

  6:8 Do t`i lidhėsh si njė shenjė nė dorė, do tė jenė si shirita midis syve,

  6:9 dhe do t`i shkruash mbi pllakat e shtėpisė sate dhe mbi portat e tua.

  6:10 Kur pastaj Zoti, Perėndia yt, do tė tė fusė nė vendin pėr tė cilin iu betua etėrve tė tu, Abrahamit, Isakut dhe Jakobit, tė tė japė qytete tė mėdha dhe tė bukura qė ti nuk i ke ndėrtuar,

  6:11 dhe shtėpi plot me tė mira qė ti nuk i ke mbushur, puse tė ēelur qė ti nuk i ke gėrmuar, vreshta dhe ullishte qė ti nuk i ke mbjellė; kur tė kesh ngrėnė dhe tė jesh ngopur,

  6:12 ki kujdes tė mos harrosh Zotin qė tė nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtėpia e skllavėrisė.

  6:13 Do tė kesh frikė nga Zoti, Perėndia yt, do t`i shėrbesh dhe do tė betohesh pėr emrin e tij.

  6:14 Nuk do tė shkoni pas perėndive tė tjera midis perėndive tė popujve qė ju rrethojnė,

  6:15 (sepse Zoti, Perėndia yt, qė ndodhet nė mes teje, ėshtė njė Perėndi ziliqar); pėrndryshe zemėrimi i Zotit, Perėndisė tėnd, do tė ndizej kundėr teje dhe do tė bėnte qė ti tė zhdukesh nga faqja e dheut.

  6:16 Nuk do tė tundoni Zotin, ashtu si u pėrpoqėt nė Masa.

  6:17 Do tė respektoni me kujdes urdhėrimet e Zotit, Perėndisė tuaj, rregullat dhe statutet e tij qė ai ju ka urdhėruar.

  6:18 Prandaj do tė bėsh atė qė ėshtė e drejtė dhe e mirė nė sytė e Zotit, qė ti tė pėrparosh dhe tė hysh e tė pushtosh vendin e mirė qė Zoti iu betua t`u japė etėrve tė tu,

  6:19 duke dėbuar tėrė armiqtė e tu, ashtu siē kishte premtuar Zoti.

  6:20 Kur nė tė ardhmen biri yt do tė tė pyesė: "Ēfarė kuptimi kanė kėto rregulla, statute dhe dekrete, qė Zoti, Perėndia ynė, ju ka urdhėruar?",

  6:21 ti do t`i pėrgjigjesh birit tėnd: "Ishim skllevėr tė Faraonit nė Egjipt dhe Zoti na nxori nga Egjipti me njė dorė tė fuqishme

  6:22 Pėrveē kėsaj Zoti veproi para syve tona, kreu mrekulli tė mėdha dhe tė tmerrshme kundėr Egjiptit, Faraonit dhe gjithė shtėpisė sė tij.

  6:23 Dhe na nxori qė andej pėr tė na ēuar nė vendin qė u ishte betuar t`u jepte etėrve tanė.

  6:24 Kėshtu Zoti na urdhėroi tė zbatonim nė praktikė tė gjitha kėto statute duke pasur frikė nga Zoti, Perėndia ynė, qė tė kemi gjithnjė mirėqėnie dhe qė ai tė na mbante tė gjallė, siē po ndodh tani.

  6:25 Dhe kjo do tė jetė drejtėsia jonė nė rast se kujdesemi tė zbatojmė nė praktikė tėrė urdhėrimet e Zotit, Perėndisė tonė, ashtu siē na ka urdhėruar"".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine