Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ESTHER 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Mbas kėtyre ngjarjeve, kur zemėrimi i mbretit Asuero u qetėsua, atij iu kujtua Vashti, atė qė kishte bėrė ajo dhe ēfarė kishte vendosur lidhur me tė.

  2:2 Atėherė shėrbėtorėt e mbretit qė ishin nė shėrbim tė tij i thanė: "Tė kėrkohen pėr mbretin vajza tė virgjėra dhe tė hijshme;

  2:3 mbreti le tė caktojė nė tėrė krahinat e mbretėrisė sė tij komisarė, tė cilėt tė mbledhin tėrė vajzat e virgjėra tė hijshme nė qytetin e Suzės, nė shtėpinė e grave nėn mbikqyrjen e Hegait, eunukut tė mbretit dhe rojtar i grave, qė do t`u japė atyre melhemet pėr t`u pastruar.

  2:4 Vajza qė do t`i pėlqejė mbretit tė bėhet mbretėreshė nė vend tė Vashtit". Ky propozim u pėlqye nga mbreti dhe kėshtu u veprua.

  2:5 Nė qytetin e Suzės ishte njė jude i quajtur Mardoke, bir i Jairit, bir i Shimeit, bir i Kishit, njė Beniaminit,

  2:6 qė e kishin internuar nga Jeruzalemi bashkė me mėrgimtarėt e sjellė nė robėri me Jekoniahun, mbretin e Judės, nga Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė.

  2:7 Ai e kishte rritur Hadasahun, domethėnė Esterin, bijėn e ungjit tė tij, sepse ajo nuk kishte as baba as nėnė. Vajza ishte e hijshme dhe kishte trup tė bukur; pas vdekjes sė atit dhe tė nėnes sė saj, Mardokeu e mori si bijėn e tij.

  2:8 Kur urdhėri i mbretit dhe dekreti i tij u pėrhapėn, dhe shumė vajza u mblodhėn nė qytetin e Suzės nėn mbikqyrjen e Hegait, edhe Esterin e ēuan nė pallatin e mbretit nėn mbikėqyrjen e Hegait, rojtarit tė grave.

  2:9 Vajza i pėlqeu dhe fitoi simpatinė e tij; kėshtu ai u shpejtua t`i japė melhemet pėr pastrimin dhe ushqimin e saj; i dha gjithashtu shtatė vajza tė reja tė zgjedhura nė pallatin e mbretit dhe e zhvendosi bashkė me to nė apartamentin mė tė mirė tė shtėpisė sė grave.

  2:10 Esteri nuk kishte treguar asgjė as pėr popullin e saj as pėr vendin e prejardhjes sė saj, sepse Mardokeu e kishte urdhėruar tė mos tregonte.

  2:11 Ēdo ditė Mardokeu shėtiste pėrpara oborrit tė shtėpisė sė grave pėr tė marrė vesh si ishte Esteri dhe ē`po bėhej me tė.

  2:12 Kur i vinte radha ēdo vajzė tė hynte te mbreti Asuero, mbasi kishte bėrė dymbėdhjetė muaj pėrgatitjesh, sipas rregulloreve tė grave, sepse kėshtu plotėsoheshin ditėt e pastrimit tė tyre; gjashtė muaj pėr t`u lyer me vaj tė mirrės dhe gjashtė muaj me aroma dhe melheme tė grave pėr t`u pastruar,

  2:13 vajza shkonte te mbreti; i lejohej tė merrte me vete nga shtėpia e grave nė pallatin e mbretit tėrė ato qė donte.

  2:14 Atje ajo shkonte nė mbrėmje dhe tė nesėrmen nė mėngjes kalonte nė shtėpinė e dytė tė grave, nėn mbikėqyrjen e Shaashgazit, eunukut tė mbretit dhe rojtar i konkubinave. Ajo nuk kthehej mė te mbreti, veēse po ta kėrkonte mbreti dhe ta thėrrisnin me emėr.

  2:15 Kur i erdhi radha pėr tė shkuar te mbreti Esterit, bijės sė Abihailit, ungji i Mardokeut, qė e kishte marrė me vete si bijėn e tij, ajo nuk kėrkoi asgjė veē asaj qė i tregoi Hegai, eunuku i mbretit, rojtari i grave. Dhe Esteri fitoi simpatinė e tė gjithė atyre qė e shihnin.

  2:16 Esterin e ēuan te mbreti Asuero nė pallatin e tij mbretėror muajin e dhjetė, domethėnė nė muajin e Tebethit, nė vitin e shtatė tė mbretėrimit tė tij.

  2:17 Mbreti e dashuroi Esterin mė tepėr se gjithė gratė e tjera, dhe ajo gjeti hir dhe mirėdashje nė sytė e tij mė tepėr se tėrė vajzat e tjera. Kėshtu ai i vuri mbi kokė kurorėn mbretėrore dhe e bėri mbretėreshė nė vend tė Vashtit.

  2:18 Pastaj mbreti shtroi njė banket tė madh pėr tėrė princat dhe shėrbėtorėt e tij, banketin e Esterit; pėrveē kėsaj ai u dha njė ditė pushimi krahinave dhe bėri dhurata me bujari mbretėrore.

  2:19 Kur vajzat u mblodhėn herėn e dytė, Mardokeu rrinte ulur te porta e mbretit.

  2:20 Esteri, sipas urdhrit qė Mardokeu i kishte dhėnė, nuk kishte treguar asgjė as pėr vendin e prejardhjes sė saj, as pėr popullin e saj. Nė tė vėrtetė Esteri zbatonte urdhėrat e Mardokeut, ashtu si nė kohėn kur ishte nėn kujdestarinė e tij.

  2:21 Nė ato ditė, ndėrsa Mardokeu rrinte ulur te porta e mbretit, Bigtani dhe Tereshi, dy eunukė tė mbretit dhe rojtarė tė pragut, u zemėruan dhe kėrkuan tė shtrinin dorėn kundėr mbretit Asuero.

  2:22 I njoftuar pėr kėtė gjė, Mardokeu lajmėroi mbretėreshėn Ester, dhe Esteri informoi mbretin nė emėr tė Mardokeut.

  2:23 U bėnė hetime dhe u provua se gjėja ishte e vėrtetė, tė dy eunukėt u varėn nė trekėmbėsh; pastaj kjo ngjarje u regjistrua nė librin e Kronikave, nė prani tė mbretit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine