Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ESTHER 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Mbas kėtyre ngjarjeve, mbreti Asuero e gradoi Hamanin, birin e Hamedathas, Agagitit, e ngriti nė rang dhe e vuri karrigen e tij mbi atė tė tė gjithė princave qė ishin me tė.

  3:2 Tėrė shėrbėtorėt e mbretit qė rrinin te porta e mbretit pėrkuleshin dhe binin pėrmbys para Hamanit, sepse kėshtu kishte urdhėruar mbreti pėr tė. Por Mardokeu as pėrkulej, as binte pėrmbys.

  3:3 Atėherė shėrbėtorėt e mbretit qė rrinin te porta e tij i thanė Mardokeut: "Pse e shkel urdhrin e mbretit?".

  3:4 Por, me gjithė se ia pėrsėrsnin ēdo ditė kėtė urdhėr, ai nuk i dėgjonte; prandaj ata ia njoftuan kėtė gjė Hamanit, pėr tė parė nė se Mardokeu do tė ngulte kėmbė nė qėndrimin e tij. Ai nė fakt u kishte thėnė atyre sė ishte jude.

  3:5 Kur Hamani pa qė Mardokeu nuk pėrkulej as binte pėrmbys para tij, u zemėrua shumė;

  3:6 por nuk denjoi tė shtrijė dorėn e tij vetėm kundėr Mardokeut, sepse e kishin njoftuar cilit popull i pėrkiste Mardokeu; kėshtu Hamani vendosi tė shkatėrrojė tėrė Judejtė, popullin e Mardokeut, qė gjendeshin nė tėrė mbretėrinė e Asueros.

  3:7 Nė muajin e parė, qė ėshtė muaji i Nisanit, nė vitin e dymbėdhjetė tė mbretit Asuero, nė prani tė Hamanit, u hodh Puri (domethėnė u hodh shorti), pėr tė vendosur ditėn dhe muajin; dhe shorti ra mbi

  3:8 Atėherė Hamani i tha mbretit Asuero: "Ka njė popull tė shpėrndarė dhe tė veēuar nga popujt e tė gjitha krahinave tė mbretėrisė sate, ligjet e tė cilit ndryshojnė nga ato tė cilitdo populli tjetėr dhe qė nuk respekton ligjet e mbretit; prandaj mbreti nuk ka asnjė pėrfitim t`i lėrė tė gjallė.

  3:9 Nė rast se kjo i pėlqen mbretit, tė pėrpilohet njė dekret pėr shkatėrimin e tyre; dhe unė do tė paguaj dhjetė mijė talenta argjendi nė duart e atyre qė kryejnė punėn, me qėllim qė tė derdhen nė thesaret e mbretit".

  3:10 Atėherė mbreti hoqi nga dora unazėn me vulėn dhe ia dha Hamanit, Agagitit, birit tė Hamedathas dhe armikut tė Judejve.

  3:11 Pastaj mbreti i tha Hamanit: "Paratė t`u dhanė, po kėshtu tė jepet populli; bėj me tė ēfarė tė duash".

  3:12 Ditėn e trembėdhjetė tė muajit tė parė u thirrėn sekretarėt e mbretit dhe u redaktua njė dekret, nė bazė tė tė gjitha gjėrave qė kishte urdhėruar Hamani, pėr t`ua dėrguar satrapėve tė mbretit, qeveritarėve tė ēdo krahine dhe krerėve tė ēdo populli, ēdo krahine sipas shkrimit tė saj dhe ēdo populli sipas gjuhės sė tij. Dekreti u redaktua nė emėr tė mbretit Asuero dhe u vulos me vulėn e mbretit.

  3:13 Kėto dokumente u dėrguan me anė korierėsh nė tė gjitha krahinat e mbretit, me qėllim qė tė shkatėrroheshin, tė vriteshin dhe tė shfaroseshin tėrė Judejtė, tė rinj dhe pleq, fėmijė dhe gra, nė njė ditė tė vetme, mė trembėdhjetė tė muajit tė dymbėdhjetė, qė ėshtė muaji i Adarit, dhe tė plaēkiteshin pasuritė e tyre.

  3:14 Njė kopje e dekretit duhet tė nxirrej si ligj nė ēdo krahinė dhe tė shpallej pėr tė gjithė popujt, me qėllim qė tė ishin gati pėr atė ditė.

  3:15 Korierėt u nisėn me tė shpejtė sipas urdhrit tė mbretit, dhe dekreti u shpall nė qytetin e Suzės. Mbreti dhe Hamani ishin ulur dhe pinin, por qyteti i Suzės ishte tmerruar.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine