Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - GALATIANS 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Vetėm kėtė dua tė di nga ju: a e morėt Frymėn me anė tė veprave tė ligjit apo nėpėrmjet dėgjimit tė besimit?

  3:2 A jeni kaq tė marrė sa qė, mbasi nisėt nė Frymė, tė pėrfundoni nė mish?

  3:3 A thua hoqėt kaq shumė gjėra mė kot, nėse kanė qenė vėrtetė mė kot?

  3:4 Ai qė ju jep juve Frymėn, dhe kryen midis jush vepra tė fuqishme, i bėn me anė tė veprave tė ligjit apo me anė tė predikimit tė besimit?

  3:5 Kėshtu Abrahami ``e besoi Perėndinė, dhe kjo iu numėrua pėr drejtėsi``;

  3:6 Ta dini, pra, se ata qė janė nga besimi janė bij tė Abrahamit.

  3:7 Dhe Shkrimi, duke parashikuar se Perėndia do t`i shfajėsonte kombet me anė tė besimit, ia dha mė pėrpara Abrahamit lajmin e mirė: ``Tė gjitha kombet do tė bekohen nė ty``.

  3:8 Prandaj ata qė themelohen mbi besimin bekohen bashkė me tė besueshmin Abraham.

  3:9 Dhe tė gjithė ata qė themelohen mbi veprat e ligjit janė nėn mallkim, sepse ėshtė shkruar: ``I mallkuar ėshtė kushdo qė nuk qėndron nė tė gjitha ato qė shkruhen nė librin e ligjit pėr t`i praktikuar``.

  3:10 Sepse me anė tė ligjit askush nuk shfajėsohet pėrpara Perėndisė, sepse: ``I drejti do tė rrojė me anė tė besimit``.

  3:11 Dhe ligji nuk ėshtė nga besimi, por ``njeriu qė do t`i bėjė ato, do tė rrojė me anė tė tyre``.

  3:12 Krishti na shpengoi nga mallkimi i ligjit, sepse u bė mallkim pėr ne (duke qenė se ėshtė shkruar: ``I mallkuar ėshtė kushdo qė varet nė dru``),

  3:13 qė bekimi i Abrahamit t`u vijė johebrenjve me anė tė Jezu Krishtit, qė ne tė marrim premtimin e Frymės me anė tė besimit.

  3:14 O vėllezėr, po ju flas nė mėnyrėn e njerėzve: nė qoftė se njė besėlidhje ėshtė aprovuar, edhe pse ėshtė besėlidhje njeriu, askush nuk e zhvleftėson as nuk i shton gjė.

  3:15 Dhe premtimet iu bėnė Abrahamit dhe pasardhjes sė tij. Shkrimi nuk thotė: ``Edhe pasardhėsve`` si tė ishin shumė, por tė njė tė vetme: ``Dhe pasardhjes sate``, pra Krishti.

  3:16 Dhe unė them kėtė: ligji, qė erdhi katėrqind e tridhjetė vjet mė pas, nuk e zhvleftėson besėlidhjen e aprovuar mė parė nga ana e Perėndisė nė Krishtin, nė mėnyrė qė tė prishė premtimin.

  3:17 Sepse, nė qoftė se trashėgimi ėshtė nga ligji, nuk ėshtė mė nga premtimi. Por Perėndia ia fali atė Abrahamit me anė tė premtimit.

  3:18 Atėherė, pse u dha ligji? Ai u shtua pėr shkak tė shkeljeve, deri sa tė vinte pasardhja sė cilės i qe bėrė premtimi; dhe ky ligj u shpall nėpėrmjet engjėjve, me anė tė njė ndėrmjetėsi.

  3:19 Dhe ndėrmjetėsi nuk ėshtė ndėrmjetės i njė ane tė vetme, kurse Perėndia ėshtė njė.

  3:20 A thua atėherė ligji ėshtė kundėr premtimeve tė Perėndisė? Kurrsesi jo! Sepse po tė ishte dhėnė njė ligj qė mund tė jepte jetė, drejtėsia do tė ishte me tė vėrtetė prej ligjit.

  3:21 Por Shkrimi i mbylli tė gjitha gjėrat nėn mėkatin, qė t`u jepej besimtarėve premtimi nėpėrmjet besimit tė Jezu Krishtit.

  3:22 Dhe, para se tė vinte besimi, ne ruheshim nėn ligjin, si tė mbyllur, duke pritur besimin qė duhej tė zbulohej.

  3:23 Kėshtu ligji qe mėsuesi ynė pėr te Krishti, qė ne tė shfajėsohemi me anė tė besimit.

  3:24 Por, mbasi besimi erdhi, ne nuk jemi mė nėn ndonjė mėsues,

  3:25 sepse tė gjithė ju jeni bij tė Perėndisė me anė tė besimit te Jezu Krishti.

  3:26 Sepse tė gjithė ju qė jeni pagėzuar nė Krishtin, Krishtin keni veshur.

  3:27 Nuk ka as Jude, as Grek, nuk ka as skllav as tė lirė, nuk ka as mashkull as femėr, sepse tė gjithė jeni njė nė Jezu Krishtin.

  3:28 Dhe, nė qoftė se jeni tė Krishtit, jeni pra pasardhja e Abrahamit dhe trashėgimtarė sipas premtimit.

  3:29 Edhe them se pėr sa kohė trashėgimtari ėshtė i mitur, nuk dallohet fare nga skllavi, megjithėse ėshtė zot i tė gjithave,

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine