Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Vegimi i Isaias, birit tė Amotsit, qė ai pa pėr Judėn dhe Jeruzalemin nė ditėt e Uziahut, tė Jothamit, tė Ashazit dhe tė Ezekias; mbretėr tė Judės;

  1:2 Dėgjoni; o qiej; dhe dėgjo, o tokė, sepse Zoti ka folur: "Kam edukuar fėmijė dhe i rrita, ata u rebeluan kundėr meje.

  1:3 Kau e njeh tė zotin e tij dhe gomari grazhdin e zotėrisė sė tij, por Izraeli nuk ka dije dhe populli im nuk ka mend".

  1:4 Mjerė, komb mėkatar, popull i ngarkuar me paudhėsi, racė keqbėrėsish, bij qė veprojnė nė mėnyrė tė ēoroditur! Kanė braktisur Zotin, kanė pėrēmuar tė Shenjtin e Izraelit, kanė devijuar dhe janė kthyer prapa.

  1:5 Pse doni qė tė goditeni edhe mė? Do tė ngrinit krye edhe mė tepėr. Gjithė koka ėshtė e sėmurė, gjithė zemra lėngon.

  1:6 Nga tabani i kėmbės deri te koka nuk ka asgjė tė shėndoshė; vetėm plagė, vurrata dhe plagė tė hapura, qė nuk janė as pastruar, as lidhur as qetėsuar me vaj.

  1:7 Vendi juaj ėshtė shkretuar, qytetet tuaja janė djegur nga zjarri, tokėn tuaj e pėrpijnė tė huajtė para syve tuaj; ėshtė si njė shkretim sikur ta kishin shkatėrruar tė huajtė.

  1:8 Kėshtu bija e Sionit ka mbetur si njė karakollė nė njė vresht, si njė kasolle nė njė arė me shalqi, si njė qytet i ngujuar.

  1:9 Nė qoftė se Zoti i ushtrive nuk do tė na kishte lėnė njė mbetje tė vogėl, do tė ishim si Sodoma, do t`i ngjisnim Gomorrės.

  1:10 Dėgjoni fjalėn e Zotit, o krerė tė Sodomės, verini veshin ligjit tė Perėndisė tonė, o popull i Gomorrės!

  1:11 "Ē`mė duhet shumica e flijimeve tuaja, thotė Zoti. Jam ngopur nga olokaustet e deshve dhe nga dhjami i kafshėve tė majme; gjakun e demave, tė qengjave dhe tė cjepve nuk e pėlqej.

  1:12 Kur vini tė paraqiteni pėrpara meje, kush ua ka kėrkuar kėtė, qė tė shkelni oborret e mia?

  1:13 Mos sillni mė blatime tė kota; temjani ėshtė neveri pėr mua; nuk mund t`i duroj hėnat e reja dhe tė shtunat, thirrjen e asambleve dhe paudhėsinė bashkė me mbledhjet e shenjta.

  1:14 Unė i urrej hėnat e reja tuaja dhe festat tuaja solemne; janė njė barrė pėr mua, jam lodhur duke i duruar.

  1:15 Kur i shtrini duart tuaja, unė i fsheh sytė e mi nga ju; edhe kur i shumoni lutjet tuaja, unė nuk dėgjoj; duart tuaja janė tėrė gjak.

  1:16 Lahuni, pastrohuni, largoni nga prania ime ligėsinė e veprimeve tuaja, mos bėni mė keq.

  1:17 Mėsoni tė bėni tė mirėn, kėrkoni drejtėsinė, ndihmoni tė shtypurin, sigurojini drejtėsi jetimit, mbroni ēėshtjen e gruas sė ve.

  1:18 Ejani, pra, dhe tė diskutojmė bashkė, thotė Zoti, edhe sikur mėkatet tuaja tė ishin tė kuqe flakė, do tė bėhen tė bardha si bora, edhe sikur tė ishin tė kuqe tė purpur, do tė bėhen si leshi.

  1:19 Nė rast se jeni tė gatshėm tė bindeni, do tė hani gjėrat mė tė mira tė vendit;

  1:20 por nė rast se refuzoni dhe rebeloheni, do t`ju pėrpijė shpata", sepse goja e Zotit ka folur.

  1:21 Si bėhet qė qyteti besnik ėshtė shndėrruar nė njė prostitutė? Ishte plot ndershmėri, drejtėsia qėndronte nė tė, por tani aty banojnė vrasėsit.

  1:22 Argjendi yt ėshtė bėrė zgjyrė, vera jote ėshtė holluar me ujė.

  1:23 Princat e tu janė rebelė dhe shokė me hajdutėt; tė gjithėve u pėlqejnė dhuratat dhe turren pas shpėrblimeve. Nuk i sigurojnė drejtėsi jetimit dhe ēėshtja e gruas sė ve nuk arrin para tyre.

  1:24 Prandaj Perėndia, Zoti i ushtrive, i Fuqishmi i Izraelit thotė: "Po, do tė hakmerrem me kundėrshtarėt e mi, do tė marr hak me armiqtė e mi.

  1:25 Do ta vė pėrsėri dorėn time mbi ty, do tė tė pastroj nga zgjyrat e tua si me sodėn dhe do tė heq tėrė plumbin tėnd.

  1:26 Do tė rivendos gjyqtarėt e tu siē ishin nė krye dhe kėshilltarėt e tu siē ishin nė fillim. Mbas kėsaj do tė quhesh "qyteti i drejtėsisė", "qyteti besnik".

  1:27 Sioni do tė ēlirohet me anė tė drejtės dhe ata qė do tė pendohen me anė tė drejtėsisė.

  1:28 Por rebelėt dhe mėkatarėt do tė shkatėrrohen sė bashku, dhe ata qė braktisin Zotin do tė shfarosen.

  1:29 Atėherė do t`ju vijė turp pėr lisat qė keni dashur dhe do tė skuqeni pėr kopshtet qė keni zgjedhur.

  1:30 Sepse do tė jeni si njė lis me gjethe tė fishkura dhe si njė kopėsht pa ujė.

  1:31 Njeriu i fortė do tė jetė si kallamishtet dhe vepra e tij si njė shkėndijė; do tė digjen tė dy bashkė dhe askush nuk do t`i shuajė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine