Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LUKE 10

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  10:1 Pastaj Zoti caktoi shtatėdhjetė tė tjerė dhe i nisi dy nga dy pėrpara tij, nė ēdo qytet dhe vend, ku ai do tė shkonte.

  10:2 Dhe u thoshte atyre: ``E korra ėshtė e madhe, kurse punėtorė janė pak; lutni Zotin e tė korrės qė tė ēojė punėtorė nė tė korrėn e vet.

  10:3 Shkoni; ja, unė ju dėrgoj si qengja nė mes tė ujqėrve.

  10:4 Mos merrni me vete as ēanta, as trasta, as sandale dhe mos pėrshėndetni asnjeri rrugės.

  10:5 Dhe nė cilėndo shtėpi ku tė hyni, mė pėrpara thoni: "Paqe nė kėtė shtėpi".

  10:6 Dhe nėse ėshtė aty njė bir i paqes, paqja juaj do tė zbresė mbi tė; nėse jo, do tė kthehet tek ju.

  10:7 Rrini, pra, nė tė njėjtėn shtėpi, hani dhe pini atė qė do t`ju japin, sepse punėtori meriton shpėrblimin e vet. Mos kaloni nga njė shtėpi nė njė tjetėr.

  10:8 Dhe nė ēdo qytet ku tė hyni, nėse ju pranojnė, hani ēfarė t`ju vėnė pėrpara.

  10:9 Dhe shėroni tė sėmurit qė do tė jenė nė tė dhe u thoni atyre: "Mbretėria e Perėndisė ju ėshtė afruar".

  10:10 Por nė ēdo qytet ku tė hyni, nėse nuk ju pranojnė, dilni nė rrugėt e tij dhe thoni:

  10:11 "Ne po shkundim kundėr jush edhe pluhurin e qytetit tuaj qė na u ngjit; veē ta dini se mbretėria e Perėndisė ju ėshtė afruar".

  10:12 Unė ju them se atė ditė Sodoma do ta ketė mė tė lehtė sesa ai qytet.

  10:13 Mjerė ti, Korazin! Mjerė ti, Betsaida! Sepse, po tė ishin bėrė nė Tiro dhe nė Sidon mrekullitė qė u bėnė te ju, ata prej kohėsh do tė kishin bėrė pendesė duke u veshur me thasė dhe duke u ulur nė hi.

  10:14 Prandaj ditėn e gjyqit Tiro dhe Sidoni do ta kenė mė lehtė se ju.

  10:15 Dhe ti, Kapernaum, qė tė kanė ngritur deri nė qiell, do tė poshtėrohesh deri nė ferr.

  10:16 Kush ju dėgjon, mė dėgjon mua; kush ju pėrbuz, mė pėrbuz mua; dhe kush mė pėrbuz, pėrbuz atė qė mė ka dėrguar``.

  10:17 Dhe tė shtatėdhjetėt u kthyen me gėzim dhe thanė: ``Zot, edhe demonėt na nėnshtrohen nė emrin tėnd``.

  10:18 Dhe ai u tha atyre: ``Unė e shikoja Satanin qė po binte nga qielli si njė rrufe.

  10:19 Ja, ju dhashė pushtet tė shkelni pėrmbi gjarpėrinj dhe akrepa, dhe mbi ēdo pushtet tė armikut; dhe asgjė nuk do tė mund t`ju dėmtojė.

  10:20 Megjithatė mos u gėzoni pėr faktin se po ju nėnshtrohen frymėrat, por gėzohuni mė shumė se emrat tuaj janė shkruar nė qiej``.

  10:21 Nė tė njėjtėn orė Jezusi ngazėlloi nė frym dhe tha: ``Unė tė lavdėroj, o Atė, Zot i qiellit dhe i tokės, sepse ua fshehe kėto tė urtėve dhe tė zgjuarve dhe ua zbulove fėmijėve tė vegjėl. Po, o Atė, sepse kėshtu ty tė pėlqeu.

  10:22 Gjithēka mė ėshtė dhėnė nė dorė nga Ati im; dhe askush nuk e di kush ėshtė Biri, pėrveē Atit, dhe kush ėshtė Ati, pėrveē Birit, dhe atij qė Biri do t`ia zbulojė``.

  10:23 Pastaj, si u kthye nga dishepujt, u tha atyre veēmas: ``Lum sytė qė shohin ato qė shihni ju,

  10:24 sepse ju them se shumė profetė dhe mbretėr dėshiruan tė shohin ato qė ju shihni, por nuk i panė, dhe tė dėgjojnė ato qė ju po dėgjoni, por nuk i dėgjuan``.

  10:25 Atėherė ja, njė doktor i ligjit u ngrit qė ta vinte nė provė dhe i tha: ``Mėsues, ēfarė duhet tė bėj qė tė trashėgoj jetėn e pėrjetshme?``.

  10:26 Dhe ai tha: ``Ēfarė ėshtė shkruar nė ligj? Si e lexon?``.

  10:27 Ai duke u pėrgjigjur tha: ``Duaje Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me gjithė forcėn tėnde dhe me gjithė mendjen tėnde, edhe tė afėrmin tėnd porsi vetveten``.

  10:28 Jezusi i tha: ``U pėrgjigje drejti; vepro kėshtu dhe do tė rrosh``.

  10:29 Por ai, duke dashur tė justifikonte veten, i tha Jezusit: ``Po kush ėshtė i afėrmi im?``.

  10:30 Atėherė Jezusi u pėrgjigj dhe tha: ``Njė burr zbriste nga Jeruzalemi pėr nė Jeriko dhe ra nė duart e kusarėve, tė cilėt, mbasi e zhveshėn dhe e bėnė gjithė plagė, u larguan dhe e lanė gati tė vdekur.

  10:31 Rastėsisht njė prift po zbriste nėpėr tė njėjtėn rrugė dhe, mbasi e pa atė burrė, vazhdoi tutje, nė anėn tjetėr.

  10:32 Po ashtu edhe njė levit, kur arriti aty, erdhi dhe e pa dhe vazhdoi tutje, nė anėn tjetėr.

  10:33 Por njė Samaritan, qė po udhėtonte, i kaloi afėr, e pa dhe kishte dhembshuri.

  10:34 Dhe mbasi iu afrua, ia lidhi plagėt duke ia larė me vaj dhe me verė; pastaj e vuri mbi kafshėn e vet, e ēoi nė njė han dhe u kujdesua pėr tė.

  10:35 Dhe tė nesėrmen, para se tė niset, nxori dy denarė dhe ia dha hanxhiut duke i thėnė: "Kujdesu pėr tė dhe ē`tė shpenzosh mė shumė, do tė tė jap kur tė kthehem".

  10:36 Cili nga kėta tė tre, pra, tė duket se qe i afėrmi i atij qė ra nė duart e kusarėve?``.

  10:37 Dhe ai tha: ``Ai qė u tregua i mėshirshėm ndaj tij``. Atėherė Jezusi i tha: ``Shko dhe bėj kėshtu edhe ti``.

  10:38 Ndodhi qė, ndėrsa ata po udhėtonin, Jezusi hyri nė njė fshat; dhe njė grua, qė e kishte emrin Marta, e priti nė shtėpinė e vet.

  10:39 Ajo kishte njė motėr qė quhej Mari, e cila u ul te kėmbėt e Jezusit dhe dėgjonte fjalėn e tij.

  10:40 Por Marta, qė ishte krejt e zėnė nga punėt e shumta, iu afrua dhe i tha: ``Zot, a nuk tė intereson qė ime motėr mė la vetėm tė shėrbej? I thuaj, pra, tė mė ndihmojė``.

  10:41 Por Jezusi, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Martė, Martė, ti po shqetėsohesh dhe kujdesesh pėr shumė gjėra;

  10:42 por vetėm njė gjė ėshtė e nevojshme, dhe Maria zgjodhi pjesėn mė tė mirė, qė asaj nuk do t`i hiqet``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine