Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Biri im, nė rast se pranon fjalėt e mia dhe i quan thesar urdhėrimet e mia,

  2:2 duke i vėnė veshin diturisė dhe duke e prirur zemrėn ndaj arsyes;

  2:3 po, nė rast se kėrkon me ngulm gjykimin dhe ngre zėrin pėr tė siguruar mirėkuptim,

  2:4 nė rast se e kėrkon si argjendin dhe fillon tė rrėmosh si pėr njė thesar tė fshehur,

  2:5 atėherė do tė ndjesh frikėn e Zotit dhe ke pėr tė gjetur kuptimin e Perėndisė.

  2:6 Sepse Zoti jep diturinė; nga goja e tij rrjedhin njohuria dhe arsyeja.

  2:7 Ai mban rezervė pėr njerėzit e drejtė njė ndihmė tė fuqishme, njė mburojė pėr ata qė ecin me ndershmėri

  2:8 pėr tė mbrojtur shtigjet e drejtėsisė dhe pėr tė ruajtur rrugėn e shenjtorėve tė tij.

  2:9 Atėherė do tė kuptosh drejtėsinė, barazinė, ndershmėrinė dhe tėrė rrugėt e sė mirės.

  2:10 Kur dituria tė tė hyjė nė zemėr, edhe njohja do tė jetė e kėndshme pėr shpirtin tėnd,

  2:11 tė menduarit do tė kujdeset pėr ty dhe gjykimi do tė tė mbrojė,

  2:12 pėr tė tė ēliruar nga rruga e keqe, nga njerėzit qė flasin pėr gjėra tė kėqija,

  2:13 nga ata qė braktisin shtigjet e ndershmėrisė pėr tė ecur nė rrugėt e territ,

  2:14 qė gėzohen kur bėjnė tė keqen dhe ndjejnė kėnaqėsi nė ēoroditjet e njeriut tė keq,

  2:15 shtigjet e tė cilit janė tė shtrembėra dhe rrugėt dredha-dredha,

  2:16 pėr tė tė shpėtuar nga gruaja qė ka shkelur kurorėn, nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė mikluese,

  2:17 qė ka braktisur shokun e rinisė sė saj dhe ka harruar marrėveshjen e lidhur me Perėndinė.

  2:18 Sepse shtėpia e saj zbret drejt vdekjes dhe shtigjet e saj drejt tė vdekurve.

  2:19 Asnjė prej atyre qė shkojnė tek ajo nuk kthehet, asnjė nuk i arrin shtigjet e jetės.

  2:20 Kėshtu do tė mund tė ecėsh nė rrugėn e tė mirėve dhe do tė mbetesh nė shtigjet e tė drejtėve.

  2:21 Sepse njerėzit e drejtė do tė banojnė tokėn dhe ata tė ndershėm do tė qėndrojnė aty;

  2:22 por tė pabesėt do tė shfarosen nga toka dhe shkelėsit do tė hiqen prej saj.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine