Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - SONG OF SOLOMON 4

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  4:1 Sa e bukur je, o mikja ime, sa e bukur je! Sytė e tu prapa velit tėnd janė si ato tė pėllumbeshave; flokėt e tu janė si njė kope dhish, qė kullosin nė malin Galaad.

  4:2 Dhėmbėt e tua janė si njė kope delesh tė qethura, qė kthehen nga vendi i larjes; tė gjitha kanė binjakėt e tyre dhe asnjė prej tyre nuk ėshtė shterpė.

  4:3 Buzėt e tua janė si njė fije e kuqe flakė, dhe goja jote ėshtė e kėndshme; tėmthat e tu prapa velit tėnd janė si njė thelė shege.

  4:4 Qafa jote ėshtė si kulla e Davidit, e ndėrtuar pėr njė armėri; mbi tė cilėn janė varur njė mijė mburoja, tė gjitha mburojat tė njerėzve trima.

  4:5 Tė dy sisėt e tua janė si dy kaproj tė vegjėl, binjake tė gazelave, qė kullosin midis zambakėve.

  4:6 Pėrpara se flladi i ditės tė ndihet dhe hijet tė ikin, do tė shkoj nė malin e mirrės dhe nė kodrėn e temjanit.

  4:7 Ti je e tėra e bukur, mikja ime, dhe nuk ka nė ty asnjė tė metė.

  4:8 Eja me mua nga Libani, o nusja ime, eja me mua nga Libani! Shiko nga maja e Amanas, nga maja e Senirit dhe e Hermonit, nga strofkat e luanėve dhe nga malet e leopardėve.

  4:9 Ti mė ke rrėmbyer zemrėn, o motra ime, nusja ime; ti mė ke rrėmbyer zemrėn me njė shikim tė vetėm tė syve tė tu, me njė gushore tė vetme tė qafės sate.

  4:10 Sa e kėnaqshme ėshtė dashuria jote, o motra ime, nusja ime! Sa mė e mirė se vera ėshtė dashuria jote dhe aroma e vajrave tė tua tė parfumuara ėshtė mė e kėndshme se gjithė aromat!

  4:11 Nusja ime, buzėt e tua pikojnė si njė huall mjaltė, mjaltė dhe qumėsht ka nėn gjuhėn tėnde, dhe aroma e rrobave tė tua ėshtė si aroma e Libanit.

  4:12 Motra ime, nusja ime, ėshtė njė kopsht i mbyllur, njė burim i mbyllur, gurrė e vulosur.

  4:13 Filizat e tua janė njė kopėsht shegėsh me fryte tė zgjedhura me bimė tė alkanės me nardo,

  4:14 me nardo dhe kroko, kanellė dhe ēinamom, me tė gjitha llojet e drurėve tė temjanit, tė mirrės dhe tė aloes, me tė gjitha aromat mė tė mira.

  4:15 Ti je njė burim lulishtesh, njė pus ujėrash tė freskėta, rrėkesh qė dalin nga Libani.

  4:16 Zgjohu, o veri dhe eja, o jugė; fryj mbi kopshtin tim, dhe aromat e tij tė pėrhapen! Le tė hyjė i dashuri im nė kopshtin e tij dhe tė hajė frytet e zgjedhura!

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine